| Robert1st321 a întrebat:

Dacă un câine are purici și îl spăl cu șampon pentru câini anti purici, scăpa de puricii de pe burta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca trebuie sa-l speli de 2-3 ori in zile diferite, ca sa-l scapi de purici.

Atentie: NU da apa cu sampon in ochii si urechile cainelui!

Clateste extraordinar de bine cainele, dupa ce il speli foarte bine cu sampon, fiindca cainele se linge dupa spalare si daca mai ramane sampon pe blana cu otrava pentru purici ii poate face rau.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Probabil scapa si de cei de pe spate.

| gabicoo a răspuns:

Puricii scapă!
S-ar de pe el pe tine!

| ReddY25 a răspuns:

Da

| Sophieka a răspuns:

Depinde.
Ideal e sa umezesti tot cainele cu apa, sa aplici samponul intr-o cantitate generoasa pe tot cainele (atentie sa nu ajunga samponul in ochi sau in gurita) dupa care lasi cainele asa inbalsamat 3-4 minute pentru ca purecii sa - se inece pe catel, dupa care clatesti bine cu apa cainele si apoi il iei cu un prosop, il stergi cu prosopul, apoi il usuci cu uscatorul de par.
Insa daca ai prin curte purici sau il duci in zone infestate cu purici, acestia vor revenii pe el.
Sa il duci la veterinar pentru a-i aplica picaturi deparazitante.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Cel mai probabil ca da. Incearca, merita.