| 342 a întrebat:

Cum as putea sa o fac pe pisica mea sa nu mai muste? Musca si zgarie, nu doar ca vrea sa se joace, face asa mereu. Si daca vede ca mananci vine cu botul la tine in mancare. Cum pot sa o fac sa nu mai fie asa?
Funda

4 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Si eu am o pisica care la fel facea. este pui cumva? daca este pui este normal sa faca asa pentru ca orice vede ia sub forma de jucarie. a mea a trecut de faza asta. mai musta si zgarie dar nu ca inainte. are aproape 8 luni. sa mai potolit. daca este matura inseamna ca i-ai permis cand era mica sa te zgarie si pisica ti-a luat mana sau unde te zgarie ca pe o jucarie de-a ei. incearca cand te mai musca au te mai zgarie sa ii spui clar ridicand putin tonul dar fara sa tip sau sa dai in ea "nu e voie".sau "auu". a mea s-a obisnuit si cum zic "au"cum s-a potolit stie ca nu are voie. cu mancarea incearca sa ii iei un castronel al ei si atunci cand tu mananci dai si ei putina mancare. sa fie ocupata cu mancarea. daca zgarie si musca nu numai atunci cand se joaca inseamna ca o deranjeaza ceva. fi atenta la comportamentul tau sau a celor din jur fata de pisica. poate stai pe locul ei, poate ii e frica de tine(o culoare anume cu care esti imbracata etc.)se spune ca pisica este oglinda persoanlitatii tale. daca tu ai foarte multe ganduri negative esti suparata esti tensionata ii transmiti si ei starea ta. incearca sa fii calma relaxata cand esti cu ea.

| queerkulture a răspuns:

Asa sunt pisicile ma, n-ai ce-i face. Asa e si a mea, nu-i prea place -o mangai si tot timpul are chef de joaca, de muscat si zgariat. Plus ca sunt curioase, se baga sa vada ce mananci, ii faci pofta. Pur si simplu n-o lasa sa vina langa tine cand mananci: da-i una peste fund, impinge-o mai incolo etc

| DouăPuncte a răspuns:

Doar se joaca.Am si eu un motan si musca si zgarie, dar nu-i fac nimic.Lui ii place sa se joace asa ca iau o manusa si ma jco cu el daca nu vreau sa ma zgarielaughing Motanul n-are mai mult de 1 an.Cand ajunge la maturitate nu mai face asta.Atunci o sa fie mai bland (pentru ca o sa doarma toata ziua) Si eu credeam ca el nu face asta in joaca dar dupa aia mi-am dat seama.
{@_@}

| PisicutzaFursec a răspuns:

Pai din moment ce sunt si eu pisica cred ca ar trebui so duci la veterinar dar daca nu poti nu mai manca pe langa ia, si verifica daca ii place masajul sau gadilatul pe care il faci!
big grin