| ℬaby a întrebat:

Cum fac o pisica nascuta de 2 luni sa-si faca nevoile in ladita cu nisip? Funda!:* Va multumesc enorm >big grin

Răspuns Câştigător
| SnowBella a răspuns:

Majoritatea pisicilor invata primele notiuni despre ladita cu nisip de la mamica lor pe la varsta de 4 saptamani. Lucrurile stau astfel: pisoiul vede, pisoiul face, in incercarea de a imita actiunile mamicii sale. Daca pisoiul tau este orfan, nu inseamna ca nu poate invata cum sa foloseasca ladita cu nisip.
Instaleaza ladita cu nisip intr-un loc usor accesibil, dar care sa nu fie intr-o zona zgomotoasa si aglomerata, cum ar fi bucataria. Condu`o tu la ladita cu nisip (in care ar trebui sa pui circa 5cm de nisip) si asaz`o in ea. Plimba`i labutele din fata prin ladita, ca sa-i simta textura. Apoi, lasa pisicuta sa exploreze si sa sara afara din ea. Repeta acest lucru de mai multe ori pe zi. Nu astepta sa`si indeplineasca "misiunea" langa ea, pisicile prefera intimitatea.
Te rog sa pui in practica cele 2 principii de baza ale instructiei pentru folosirea laditei: rabdare si fara pedepse. Se poate ca pisoiul tau sa aiba nevoie de doar cateva drumuri la ladita cu nisip pentru a pricepe cum stau lucrurile.
P.S. Ai grija sa scoti zilnic depunerile pisicii pentru a mentine ladita cu nisip curata.

6 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Ii cumperi nisip de pisica. gasesti la farmaciile veterinare.ii pui putin intr-o tavita sau pe un ziar si o pui mereu acolo ca sa faca.pentru ca stii psiicle mai intai sapa in ceva.cum ar fi un ghiveci.asadar tu o pui acolo si se va invata.

| Sabiina a răspuns:

Buna Byby! Si eu am avut cateva pisici [dar nu toate in acelasi timp.hee hee] si unele nu se invatau sa faca la ladita. Am cautat si intr-o carticica de la whiskas scria cam asa: Sa iei pisicuta si sa o pui in ladita cu nisip. Apoi, i`ai labuta in mana ta si rascoleste putin nisipul [cu labuta ei care e in mana ta]. Astfel va intelege ca acolo trebuie sa`si faca nevoile. Daca tot nu vrea, poate ar trebui sa ii schimbi nisipul. Poti folosi nisip normal sau special pentru pisici, sau chiar pamant pentru flori. Pamantul ala atrage pisicile, crede`ma, stiu.laughing Amesteca pamantul cunisip si poate va veni sa isi faca nevoile acolo. Daca da, pune pamant in cantitate din ce in ce mai mica, pana cand ladita va fi doar cu nisip. Sau sa iei treaba mare de unde a facut si sa il pui in ladita si sa o pui sa miroasa, dar nu o brusca. Pune`o in ladita si apleaca`i usor capul. Nu stiu la altii, dar la mine a mers. Bafta cu pisoiul si sa-l iubesti indiferent cum e! Paa:*

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Http://www.animalutze.com/articole/pisica-nevoi.php
Intra aici si gasesti raspunsul. Funda?

| Lavinialoveyou a răspuns:

Ai incercat sa dai cu un spray repulsiv (se gasesc in magazinele de profil) in locurile unde prefera sa isi faca nevoile? Sau sa iei un picut din urina/fecale si sa le pui in tavita cu nisip, pentru a le mirosi a 'ce trebuie'?

De obicei au acest instinct de a merge direct la nisip, dar poate ii tenteaza ceva anume din casa - din cauza mirosului sau a altceva (de ex pamantul de la plante, care poate fi la fel de usor scormonit ca si nisipul).

| alem a răspuns:

Cand vezi ca isi cauta loc du-l in ladita cu nisip fa asa o luna si sa vezi cum se duce singur dupa

| shadowofdest a răspuns:

Trebuie sa simta miros de "nevoi" pentru a se obisnui si sa stie ca acolo trebuie sa faca (o pisica mai mare sa faca) sau in momentul cand vezi ca se pregateste sa faca du-o la ladita cu nisip