| Gilgalad a întrebat:

Cum imi conving parinitii sa imi ia un caine? Stau la bloc dar eu o sa am mare grija sa il plimb, sa ii dau de mancare etc. Dar ai mei tot nu vor. Ce fac?

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Pai roaga-i sa-ti ia un caine spune-le ca vei avea grija de el si ei nici nu vor simti ca au vreun caine in casa.
Daca la scoala ai luat un premiu bun spune-le sa-ti ia un caine ca acela sa fie cadoul pentru care ai luat un premiu.
Fa curat in casa, spala vasele...si spune-i ca esti responsabila si ca sti sa ingrijesti un caine.
Daca nu sunt de acord spune-le de ce nu vor un caine.Si ei iti vor explica situatia.
La orice iti spune(de rau despre caini) spune-le de bine despre aceea situatie de exemplu:
"Isi va face nevoile in casa!"iar tu spui"Ba nu-si va face nevoile in casa pentru ca il voi dresa va rog aveti incredere in mine! Din cauza voastra nu voi invata niciodata sa am grija de un caine.Macar dati-mi aceasta responsabilitate ca sa va dovedesc ca stiu ce sa fac".
Daca tot nu-ti iese incearca sa vezi un videoclip/imagini cu caini in fata parintilor tai ca sa vada si ei ca-ti doresti mult si ca citesti mai totul despre ei.
Poti sa nu mai vorbesti cu ei si sa pari suparat/a pe ei.Si asa poate isi dau seama ca vrei un caine.
Mai gaseste si tu mai multe modalitati eu ti-am dat doar cate va exemple care mi-au trecut prin cap.
P.S. nu uita ca un caine are foarte multe rase si ar fi indicat sa cauti pe internet un caine de talie mica ca de exemplu un pechinez sau un bichon.Trebuie sa stii cainele dorit si sa citesti mai totul despre ei.
Pa, pa!

3 răspunsuri:
| madalina97_7115 a răspuns:

Reaminteste-le zilniclaughing-eu asa am reusit.M-am rugat de ei nonstop.Nu stiu cum dar cu timpul ai mei s-au atasat mult de caine. Apropo si eu stau la blochappySi incearca sa ii convingi ca esti destul de responsabila+si tu trebuie sa stii bine daca il vrei sau nu pentru ca nu este doar un moft de moment si trebuie sa iti devina un bun prieten pentru un timp considerabil din viata tahappy

| Phantasmagoria a răspuns:

Spune-le ca esti destul de mare sa ai grija de el,ca poti fi responsabil. Depinde cati ani ailaughing. Daca nu ai frate sau sora zi-le ca vrei si tu pe cineva cu care sa stai, cu care sa te joci si ca psihologii au descoperit ca viata unui copil este mai armonioasa alaturi de un animal.
Roaga-i mult si negociaza daca altfel nu poti. Spune-le ca nu vei mai vrea nimic de ziua ta sau de Craciun ( dar bineinteles ca o sa iti ia, asa fac toti parintii).
Sper ca te-am ajutat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai au in mare parte dreptate o sa faca caca etc prin casa pisu pe pereti sti de aia mizerie manaca mult trebuie plimbat mereu mai bine ia-ti un papagal razatoare pesti etc