| Dedelyna a întrebat:

cum sa fac sa imi conving parintii sa imi ia un cateluss? Imi doresc atat de multt, si sunt responsabila daca mi.ar lua as face orice! [ Imi plac mult bichonii ] Da nu asta conteaza, nu pot sa ii conving stau la bloc si de aceea nu vor am incercat sa le spun ca o sa am grija de el ca o sa il plimb dar tot nu merge. Va rog sa ma ajutati. :* FUNDA! si vot happy

Răspuns Câştigător
| Oanarry a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie cand eram mica. Mama nici nu vroia sa auda de caine in casa, iar tatei i-ar fi placut unul dar era nesigur (nu prea vroia din cauza mamei). Ei bine, primul lucru a fost sa gasesc veriga slaba- tata. Daca il convingeam macar pe unul din parinti lucrurile mergeau bine... Norocul meu (intotdeauna am fost o norocoasa) a fost ca exact in zilele alea in care incercam sa ii conving m-au trimis la magazin unde era un nene cu o catelusa superba caniche. I-am admirat catelusa si m-a intrebat daca vrau si eu unul, ca tocmai a facut pui. Nu iti zic ca am alergat intr-u suflet pana acasa si le-am spus. Mama, iar nici nu vroia sa auda, dar le-am zis hai repede repede ca daca nu ii dau raspuns azi da puii la altcineva, hai ca sunt gratis! Pana la urma a zis tata: hai ma sa vedem! M-am dus si i-am zis omului, care mi-a zis sa mai am rabdare cateva zile ca puiutii inca sug de la mama lor. Mama a plecat intr-o delegatie cu serviciul, am ramas doar eu cu tata si cu sora mea acasa. M-am dus la nenea ala, am ales catelul- un catelus mic alb, ce sa mai superb! si l-am dus acasa. Tata s-a indragostit pe loc de el. Am vorbit cu mama la telefon care spunea ca nu vrea sa vada catelul in bucatarie, la ea in camera, si in sufragerie. A venit si mama in cele din urma acasa, si a intrebatbig grine ce nu latra bestia? cand a venit sora mea, in brate cu o chestie mica alba, si cu o fundita rosie la gat...s-a indragostit si mama. A doua zi mama mea era in genunchi in sufragerie se juca cu catelusul (ea care nu vroia sa vada catelul pe acolo) Acum eu m-am mutat, mama nici nu a vrut sa auda sa iau catelul cu mine, si acum crede-ma parca donna, asa o cheama ar fi a 3-a lor fiica. Eu m-am mutat si mi-am luat alta chichineata- minnie un yorkshire terrier, pe care o iubesc nespus, pe langa ceilalti doi pe care ii am in curte. Asa ca, scumpa mea, niciodata sa nu spui niciodata, parintii mei erau foarte severi in privinta animalelor inainte sa o aduc pe donna in casa, iar acum parca ar mai vrea unul. O sa ii convingi!

3 răspunsuri:
| Oanarry a răspuns:

Multumesc pentru funditahappy Ma bucur ca ti-a placut povestioara mea. Mai arata-le si tu imagini pe net cu catelusi, induioseaza-i happy

| Laaaaaaaaaw a răspuns:

Aceeasi problema si la mine. puppy dog eyes Incearca sa le spui ca iti poti asuma responsabilitatea de a creste un caine, dar gandeste-te ca totusi au dreptate si ca un caine este greu de crescut la apartament. Tu mai ai putin si incepi scoala puppy dog eyes si nu o sa mai ai timp de el, sa il scoti afara. Iar asta o sa te incurce foarte mult. Dar daca iti doresti cu adevarat, mai vorbeste cu ei si poate pana la urma ti-l vor lua :X
big hug
Ahhh inca ceva. O sa ii ia ceva timp pana o sa se invete cu o casa noua. si o sa " schiorlaie " sad

| CristiAndrei a răspuns:

Incearca sa-i convingi ca poti avea grija singura de un caine si ca nu ai nevoie de ajutorul lor, na...nu prea stiu ce sa zic de cand m-am nascut si pana acum am avut in permanenta caine in casa(si de talie mare-ciobanesc carpatin si apoi mioritic, si stau la bloc in apartament de 2 camere)eu iti pot da o idee, daca ai o prietena buna cu un catel poti vorbi cu ea sa iti lase cainele vreo 3 zile, spui parintilor ca ea pleaca intr-o mini vacanta si nu poate lua si cainele dupa ea si nu o sa aiba ce sa zica ca doar nu o sa scoata cainele afara, in alea 3 zile tu incearca sa demonstrezi ca esti responsabila si ca ai mare grija de el, asta ar trebui sa-ti convinga parintii.