| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama ca catelusa mea are pui? Nu mai mananca aproape nimic, nu-i jucausa, fara vlaga! Am auzit ca poti sa apesi pe burtica ei si daca-i tare are pui, asa-i? Dar fara doctor de catelusi! Ce sa fac acasa ca sa aflu!? Fuda Mare!

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dacă nu mănâncă și este fără vlagă este posibil să fie la începutul căldurilor, așa că ai grijă cu ea dacă nu vrei să fie gravidă asigură-te că nu se apropie niciun cățel de ea.
Nu cred că e gravidă, atunci ar trebui să mănânce mai cu poftă ci cred că doar intră în călduri, deci ai mare grijă dacă nu vrei pui.

Dacă e gravidă nu cred că o să poți să-ți dai tu seama singur/ă acasă, asta la început, o să-ți dai seama dabia după ce îi crește burta (dar nici atunci nu e sigur pentru că poate manifesta o gestație falsă).
Cel mai bine vezi dacă prezintă simptomele specifice căldurilor (citește aici mai mult: http://www.zooland.ro/Catea_in_calduri___Ce_facem__-7159.html ) iar dacă nu le prezintă cel mai probabil este bolnavă, nu gravidă. N-ai de unde să știi sigur decât dacă o duci la veterinar, un consult nu e scump și poți să afli sigur ce e cu ea.

Dacă ești pasionată de câini și mai ai alte întrebări te aștept cu un like la pagina mea www.facebook.com/Yodapuffy?fref=ts

| anonim_4396 explică (pentru FucktheSystem):

Sunt sigua ca are puii.A terminat-o cu caldurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai langa ea o perioada de timp. Daca din zona posterioara incep sa iasa niste chestii umede care se misca si emit zgomote, catelusa ta are pui.

| karsivan a răspuns:

Poti sa te uiti la mamele daca s-au marit in volum te uiti cand este cu burtica in sus si poti sa strangi putin sa vezi daca iese lapte, lactatia poate aparera si cu cateva zile inainte de fatare, poti sa iei temperatura si daca este scazuta 37.5 sau 37 este gata de fatare ( temperatura normala la caine este 38.5-39)
Metoda cea mai sigura ca si la om este ecografia facuta dupa 4 saptamini de la imperechere.

| anonim_4396 explică (pentru karsivan):

Altceva? Multumesccc!

| bumtzbumtz a răspuns:

E de fapt invers cum zici tu in intrebare.Catelusa va avea pofta de mancare, etc.

| anonim_4396 explică (pentru bumtzbumtz):

Nuuuuuuuuuuuuuu! Ea nu are pofta de mancare

| EmoPikachu a răspuns:

Daca va avea pui va avea pofta de mancare mai mare, cantitatea de apa consumata creste, urineaza mai des, si, bineinteles, i se va mari abdomenul!

| anonim_4396 explică (pentru EmoPikachu):

La mine e invers...dar pot face ce am intrebat?

| EmoPikachu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sigur