| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dresez perusul? Insinuez sa spun ca il am de 7 lunii si nu l-am scos decat de 4 ori din colivie.Eu am incercat sa il dresez de mult timp si nu mi-a iesit,
Cum mi-l dresez? Cum imi conving parintii sa ii dau drumul?

Răspuns Câştigător
| MrSonnyist a răspuns:

Pe al meu ca sa mi se puna pe deget am luat cutia aia cu mancare in mana si cand manca incet indepartam cutia si el imi ramanea pe mana.Asa l-am invatat sa imi stea pe mana/deget. Apoi ca sa se puna pe mine l-am dus in hol(unde nu avea unde sa se aseze) si i-am dat drumul.Neavand unde sa se puna mi s-a pus in cap, apoi pe umar.

Cam atata stie al meuhappy

5 răspunsuri:
| Andr3 a răspuns:

Un papagal nu "il dresezi " adica nu il inveti sa faca un anumit lucru pentru ca toto ca el va face. Poti doar sa-l imblanzesti in sensul ca poti sa il faci sa aiba incredere in tine si sa nu mai ciupeasca si sa fie stresat cand ii dai drumul si te apropii de el.Asta poti face deschizand usa coliviei si tinand in palma niste seminte sau niste mar ras, te apropii usor de el si ti mana nemiscata pana vine la tine si mananca.Incearca sa stai mai mult cu el, apropie-te d e colivie, vorbeste cu el sida usor cu mana pe gratii ca sa vina la mana ta.Mai mult de att nu ai ce sa faci, un papagal nu este un caine.Iar atunci cand ii dai drumul ce ai vrea de fapt? poate e agitat pentru ca ii dai drumul rar.De mentionat ca trebuie sa ii dai drumul intr-o camera si nu sa-l duci dintr-una in alta, ii dai drunmul intr-o anumtia camera, il lasi sa se invete cu ea si nu poti sa il mai duci in alte camere pentru ca se va lovi(asta mi- zis si mie tipul de unde am achizitionat ultimul meu papagal). Unii sunt mai agresivi, altii nu.Inceara doar sa ai rabdare si sa te apropii de el si nu te va ciupi, ci se va catara pe mana ta si va veni sa te ciuguleasca laughing

| Kikoo a răspuns:

De dresat e destul de greu, ar fi bine sa-ti cumperi o carte despre perusi, iar ca sa ii convingi pe parintii tai du perusul la veterinar si adu discutia despre datul jos din colivie (scuze de exprimare). Eu cand am mers la veterinar a spus sa ii dau dtumul perusuli meu de doua-trei ori pe saptamana, intr-o camera luminoasa. Nu trebuie sa vada fereastra cu ''libertatea'', o sa fie disperat sa scape afara. big grin Succes happy

| AlexTM97 a răspuns:

Eu unul cred că e prea târziu după şapte luni. Prea greu. Totuşi, poţi încerca. Îţi recomand să cauţi pe Google siteuri pentru aşa ceva pentru ca dresarea unui peruş nu e aşa uşoară. Nu se poate explica aici tot.

| DrakRainbow01 a răspuns (pentru AlexTM97):

Nu e prea tarziu. Scuze ca de abia acum am comentat.Azi am intrat si eu.De exemplu azi mi-a mancat din palma, s-a intors singur in colivie si l-am mangaiat putin, fara sa ma ciupeasca.Cred ca pot mi mult.
P.S. Nu mai radeti.

| Sunset999 a răspuns:

Hey'
E prea tarziu acum, pentru dresarea lui.
Crezi ca e usor sa il dresezi acum, dupa sapte luni?
Nope, nu e usor.Mai bine o lasi balta laughing