| AntoniaRules a întrebat:

Hei!
Cine are perusi?
Cum i-ati dresat/imblanzit?
Eu am doi, o femela si un mascul si fata e speriata de mana mea, iar baiatul deja ma lasa sa il iau pe deget si sa il mangai.
Nu i-am scos inca din colivie ca imi este frica ca nu o sa ii pot orinde.
Ps.Nu vreau sa las decat baiatul afara, ca fata nu e dresata.
Cum sa il scot?
Mi-e cam frica.
Parintii nu vor sa ma lase, ca spun ca o sa zboare.
Cum sa ii dresez mai bine?
Cum sa ii conving pe parinitii mei sa ma lase sa ii scot afara?
Va rog cat mai repede!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu-i stresezi deloc pimele 2-3 zile, doar le vorbesti din departe. Si cu zile te apropii de ei, si usor le bagi mana in cusca. E mai bine sa iei unu la inceput, daca sunt 2 chiar n-o sa te bage in seama.

| AntoniaRules explică (pentru Adry05):

Asa am facut.
Problema e cu perusica.
Nu vrea sa fie imblanzita deloc.
Baiatul e dresat dejat.

3 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

Https://casacuperusi.wordpress.com/
Blog pentru perusi. Cauta informatii, si arata informatiile parintilor tai ca sa vada ca se pot dresa.

Si aici un video cu un perus care vorbeste.
https://www.youtube.com/watch?v=hfCRnUl6RNs

| antoniaidk a răspuns:

Eu am avut perusi..si parintii ma lasau sa ii eliberez, dar daca ai bibelouri sau ornamente pe rafturi, iti recomand sa nu i lasi.asa faceau si la mine, isi faceau treburile peste tot si odata era sa mi cada un bibelou in cap din cauza lor.al meu nu s-a putu dresa. timp de un an...dar in schimb..am avut unul timp de 5 ani care era super sociabil, se rostogolea, vorbea, dadea din cap pe muzica... rolling on the floor