| AnutzaDragutza13 a întrebat:

mi-am cumparat 2 perusi ( pereche ) de curand si am tot citit pe internet despre ei, ce prefera, despre colivie etc. dar cum sa ma imprietenesc cu ei? cum sa-i fac sa vorbeasca, adica cum sa-i dresez? si cand a iesit perusul din colivie si eu l-am prins in mana i s-a rupt coada, ii mai creste? in cat timp? mersi dau funda kiss kiss :*

3 răspunsuri:
| iuliaiuli18 a răspuns:

Normal ca-i creste cam intr-o saptamana.
Am si eu un perus.Pai pentru inceput, le dai drumul prin casa ( o sa faca mizerie dar o data ce ti-ai luat perusi trebuia sa te gandesti la asta) apoi te apropii cu degetul aratator si il pui la picioarele lor, in fiecare zi ca sa-i inveti sa se urce pe mana ta. Da-le sa manance pufuleti, banane.Adora asta! laughing le poti da si din gura, eu asa fac cu al meu laughing pupai, canta-le, fluiera laughing, vorbeste cu ei.Nu-i lasa o zi fara sa vorbesti cu ei, altfel vor ramane "in lumea lor" si daca vad ca nu-i bagi in seama, te vor exclude si pe tine si vor vorbi intre ei.

Ce culoare sunt perusii? big grin

| AnutzaDragutza13 explică (pentru iuliaiuli18):

Fata este verde cu putin galben si baietul albastru deschis. eu stiu ca nu trebuie sa le fluier pentru ca asa nu o sa mai invete sa vorbeasca ci doar sa fluiere

| LaryLaris1996 a răspuns:

Http://despreperusi.ucoz.ro o sa puna daca ii ceri