| pintexim a întrebat:

Cum imi pot invata cainele sa nu mai faca in casa, sau eventual m-am gandit sa leg (o jucarie care face galagie cand o musca )de clanta de la usa de afara iar el cand o musca sa stiu cand vrea la baie.
Nu trebuie neaparat faza cu clanta dar vreau neaparat sa il dresez sa nu mai faca in casa.

Răspuns Câştigător
| ElenaMaria003 a răspuns:

Dupa ce face in casa, il aduci in fata murdarii, ii arati, il certi apoi in duci la usa si ii lipesti oarecum labele de usa, adica cum ar zgaria usa sa se ceara afara. Eu asa am facut si acum ( dupa 7 luni ) cainele meu cand are nevoie se duce si plange in fata usii cand vrea afara.

| pintexim explică (pentru ElenaMaria003):

Da dar faza este ca eu nu vreau sa zgarie usa sti, doar eventual sa schelalaie langa usa si vreau sa-l invat ca iesim afara la o anumita ora
eu vreau sa ii dau sa manance si dupa ce mananca mai stau cu el un pic in casa sa i se aseze mancarea iar apoi iesim deci vreau sa stie ca dupa ce manca iesim afara
Apropo daca este cainele tau cel din poza este foarte dragut, a

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Daca e micut o sa ai cateva luni batai de cap cu el, du-l afara de 3 ori pe zi.o data dimineata pe urma la amiaza si seara.fa-i un anumit program astfel incat sa se obisnuiasca cu acele ore si mereu cand vrei sa-l scoti spune-i :Hai afara! dar nu pe un ton rastit,fa-l sa reactioneze placut la aceste doua cuvinte. apoi cand il scoti afara pentru inceput si isi face nevoile, mangaie-l si spune-i bravo ca sa inteleaga ca e de bine, cand face in casa spune-i rastit : Nu e voie! si pe parcurs dupa tonalitatea vocii tale va intelege ce e bine si ce e rau si nu uita de cate ori face ceva bun sa il feliciti.Mult succes!

| anutza a răspuns:

Nu e asa simplu crying
Trebuie mai intai sa il inveti sa isi faca nevoile afara, sa nu mai faca deloc in casa, eventual daca nu se poate abtine sa faca in baie sau pe balcon. Dupa ce va sti el ca nu are voie in casa va plange la usa numai sa il scoti

| didi24mai2003 a răspuns:

Da.Cand face in casa bate-l.Eu asa am facut. Apoi stai suparat/a pe el/ea. Daca vezi ca se invarte du-l tu la baie.Dul foarte des afara.Si unde face prima oara, acolo du-l mereu, pana se obisnuieste. Apoi il poti duce si altundeva.Si mai tarziu o sa planga la usa.Cand se va invata...Bafta!

| EdiiThxoxo a răspuns:

Trebuie sa ii faci un program pe care sa stii ca il poti respecta zilnic. Dupa maxim o saptamana se va obisnui, si la orele stabilite se va cere singur. De regula ei trebuie scosi de 3 ori pe zi afara. De exemplu : dimineata la 7, dupa amiaza la 3, seara la 8. Dupa ce va descoperi "lumea de afara" nu va mai face deloc in casa! Succes!

| NobodyD a răspuns:

Ohhh. iti trebuie timp pentru asta, am o matusa ce are un caine foarte educat, de exemplu cand pronunta cuvantul "afara" stie ca trebuie sa iasa cu el sa isi faca treburile, dar la ineput trebuie sa ai nervi cu el, nu e chiar asa usor precum pare, de fiecare data cand face ceva gresit, incearca sa strigi la el si sa-l certi, sa nu uitam ca cainii sunt foarte inteligenti big grin! Iesi cu el la aer dimineata devreme si seara happy! asa se va obisnui cu timpul! Succes