| anonim_4396 a întrebat:

Cum lucrez in pascal?

6 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Unde? Am auzit de asa ceva la fizica parcathinking

| alecs871 a răspuns:

Pascal a fost un fizician laughing daca la asta te referi dead.and.gone
Pascal este un limbaj de programare care se invata si la liceu daca alegi profilul mate-info si evident daca si profesorul alege sa faca acest limbaj de programare happy

| FashionDiva a răspuns:

Incepti sa citesti articole - http://learn.mozku.com/tag/invata-pascal

| BackAgainToTPU a răspuns:

Pai, uite o problema, simpla:
Ana are 7 ani, iar fratele sau are cu 12 mai mult(nah, asta mi-a venit in minte). cat au amandoi la un loc?
vine asa:
Program PROBLEMA;
var a, f, s:byte;
Begin
Write('Ana are varsta de...');
read(a);
f:=a+12;
S:=a+f;
write(s);
end.

asta e ce am facut in clasa a 5a(anul asta) pe semestrul 2. acum sunt la vectori. ti-am aratat o problema simpla. acum sa iti dau niste chestii:

read = operatie de intrare(se tasteaza in pascal un numar)
write = se afiseaza un numar, variabila, vector, cand este de forma write('ceva'); se afiseaza textul dintre apostrof. daca este de forma write('nr este', i'); se va afisa textul din apostrof si variabila i(valoarea ei). daca este writenl(i); se va scrie pe alt rand var i.
:= inseamna ia valoarea sau este egal
byte este tipul numarului.

cam atat. sper ca ti-am fost de ajutor. papa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea si eu sa stiu asta... nu inteleg nimic

| dragalasica a răspuns:

In ngeneral se lucreaz rau. dar vestea buna e ca poti gasi in alat parte!