| Peter28 a întrebat:

Cum pot face ca sa nu imi mai fie frica de caini? Adica, si-a luat matusa mea un catel mic si dragut dar mi-e frica sa ma joc cu el. Fratii mei se joaca cu el fara teama dar cand vine la mine incep sa ma tem si latra la mine si vrea sa ma muste. Ajutati-ma va rog!

7 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Daca vine la tine nu fugi! Atunci o sa se obisnuiasca si la maturitate o sa spuna:Ia sa-l trantesc eu putin pe asta ca tot fuge de mine! O sa creada ca esti ''prada'' lui.Si pe strada, daca un caine latra important e sa nu fugi! Fiindca cainele ala o sa spuna:Asta fuge de mine, deci pot sa-l atac! Daca cainele matusii tale este mic, inseamna ca nu i-au crescut inca toti dintii, deci ce muscatura poate sa-ti faca?! Cand e pui lui ii place sa roada, cum le place si bebelusiilor pentru ca le cresc dintii. Daca latra bravo lui! Al meu are 3 ani(e rasa chow chow) si nici acum nu stie sa latre laughing. Deci recapituland, nu lasa ca, cainele sa te domine, domina-l tu pe el! Bafta!

| AnonimKidd a răspuns:

Apropo:Intr-o zi mama mea(si ei ii era frica de caini) imi peria cainele(era prima data) si bine-inteles ca-l tragea ingrozitor.Acesta si-a pus coltii pe mana ei vrand s-o muste, dar si i-a tras si a lasat capul in jos.

| Crucified a răspuns:

O sa se obisnuiasca catelul cu tine, o mucatura de fund, 2-3..sunt de ajuns iar apoi n-o sa te mai muste sau sa te mai latre, success!winking asa ca lasa-l macar sa te muste, indiferent unde!

| Licurikiii a răspuns:

Deci...dai de mancare, plimbal, fai masaj la urechiuse. daca e mic nu.ti va face nimic. poti sa ii iei o minge de plus moale si sa incepi sa te joci cu el.asa am facut eu;-)

| TheLittleButterfly a răspuns:

Daca nu stai cu ei pentru ca iti este frica, el te va considera un strain si normal ca latra. Si mie imi era o frica de caini, dar totusi ii iubesc. De aceea, mi-am luat un caine in urma cu 3 luni si o data m-a muscat ( accidental) de deget si mi-a curs mult sange, m-am speriat groaznic, dar acum, stiind ca atunci nu am patit nimic grav ( cum ar fi sa iau nu stiu ce boala)nu imi mai este. Crede-ma nici macar nu doare cand te musca.

| Riflex a răspuns:

Pai in primul rand nu-l trage de coada.
Si daca vrei sa nu te mai muste dai si tu ceva acolo un Pedigree!
Ai sa vezi ca nu mai musca sau latra sau orice facea!

| BOGDANU98 a răspuns:

Trebuie sa mergi spre el cu incredere si sa il mangai sa ii arati prietenia ta

eu am avut 8 caini intr-o vreme si faceam ce ti-am zis mai sus si nu pateam nimic