| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot învinge teama de câini (maidanezi)? Nu mi-e frică de toti, doar de cei care vin latrand la mine.(câinii strazii) Ce pot sa fac? Ca odata am trecut pe lângă o poartă si a iesit repede cainele la mine (destul de mare cainele) si latra si parea ca vrea sa ma atace si atunci m-am panicat si am alergat si mi s-a intamplat asa de 2 ori si de atunci mi-e frică să mai merg singura pe strada, sa ma duc acasa. Si trebuie sa merg singura, ca incep liceul si nu are cine să mă duca acasa, si nici cu cine să vin pe jos. Ce pot face in acest caz?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Vezi de un spray in cazuri urgente se vor speria sau dale ceva de mancare, nu sunt asa indioti incat sa te muste, nu carne si mancare de asta pentru ei, nu fugi de ei ca ei se sperie de tine nici cu pietre, ei se apropie sa te miroase ca apoi sa te recunosca, caini vagabonzi nu musca asa des ca cei crescuti de om si invatati sa muste, ei sunt vagabonzi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multumesc mult de sfat! Ma gândeam sa imi cumpăr un aparat cu ultrasunete anti câini. Își face treaba?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

I va enerva, cum te enerveaza pe tine ceva sacaitor, nu asta e rezolvarea, in fapt nici nu a da mancare nu e, trebuie sterilizati daca nu au stapan sau nu le adopteaza nimeni, dar nu e bine sa ripostam, eu ma gandesc ca poti ajunge la intelegere cu ei prin mancare

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru RAY):

"dale ceva de mancare, nu sunt asa indioti incat sa te muste"
Cainii sunt animale. Animalele sunt imprevizibile. Cum poti avea incredere intr-un maidanez doar pentru ca "nu e atat de idiot sa te muste daca ii dai mancare"? Sunt unii caini atat de rai ca si stapanilor le e frica de ei.

| RAY a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Si omul este imprefizibil, eu mai mare incredere am intr-un animal decat intr-un om

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In situatii de genul e si normal sa-ti fie frica, si mie mi-ar fi. Evita cat poti zonele unde stii ca-s maidanezi sau macar zonele unde nu-s oameni care te-ar putea ajuta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa o miscare brusca spre ei, o sa vezi ca vor fugi. Eu o data scosesem portofelul si mi-a cazut o agrafa pe jos, sareau cainii din zona ca mingile si au luat-o la o fuga... laughing

| aimullah123 a răspuns:

Cumpara-ti ceva anti caini agresivi big grin Cel mai usor mod.

| Elide a răspuns:

În general câinii simt frica ta si daca te panichezi si alergi mai rau faci, si vor alerga dupa tine, incerca sa mergi încet si sa nu.i bagi in seama.Aaa, mai da.le si tu un covrig din cand in cand, te vor iubi apoi happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

Am observat ca daca te repezi si tu spre caine sau daca arunci cu pietre in el o sa se sperie si o sa fuga. Probabil se activeaza in el instinctul "lupta sau fugi". N-am vazut vreun caine care sa lupte in cazul de fata, mai toti fug daca arunci cu pietre in ei. Este suficient uneori si sa te prefaci ca arunci. Mai nasol este cand ai de-a face cu o haita de 3 sau mai multi caini.

| ngllllll a răspuns:

Well, m-am gandit de multe ori la asta. Ar trebui sa faca parte din educatie. Cainii se tem de proiectile, adica pietre. Daca vine un caine la tine latrand, ia mai multe pietre de jos. Nici nu e nevoie sa le arunci dupa ei. Se vor speria din momentul in care te apleci sa ridici o piatra, chiar daca nu ai nicio piatra in mana. Cainele nu vede bine. E orb. Vede albinegru. El miroase. Chiar daca te faci ca iei o piatra de jos, catelul va fugi. Trebuie sa arati cine e sefu. Daca sunt mai multi, te faci ca arunci cu pietre dupa ei. Cel mai bine e sa nu mergi singura pe strada, nu numai din cauza cainilor. Sunt animale mai periculoase decat cainii: oamenii. Sa nu te gandesti ca nu exista hoti, batausi, violatori. Fii precauta, mai ales noaptea.