| Doo2003 a întrebat:

Cum pot face o catelusa de rasa Pechineza sa-si faca nevoile unde trebuie?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pai unde trebuie?
Afara sau pe lavete speciale pentru caini?
In perioada cand inca nu are toate vaccinurile facute, isi face nevoie pe lavete speciale pentru caini (nu are voie afara, deoarece el nu mai are imunitate de la laptele matern, deci se poate imbolnavi cu usurinta si poate capata boli mortale, de aceea este indicat sa fie scos afara dupa 1 saptamana de la ultimul vaccin), care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta ( ea nu miroase daca este schimbata zilnic sau o data la 2 zile) trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-l pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicita-o, mangaie-o si recompenseaza-o cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandru de ea, daca nu face acolo, ci in alta parte, cearta-o, dar nu aspru si sa nu o bati.
Dupa ce termina schema de vaccin poate sa isi faca nevoile afara, de preferat sa il duci de 3 ori pe zi afara ( 2 ori e indicat la caini adulti), dar la ore cat de cat fixe, ca sa stie ca la ora x trebuie sa isi faca nevoile ( la fel se procedeaza precum cu lavetele, adica dus avara dupa ce mananca si bea si cu lauda daca a facut). Cat o sa fie pui (pana pe la 1-2 ani) are multa energie, deci trebuie plimbat destul de mult ca sa si-o consume.

| kar1GaNNN a răspuns:

O duci odata in locul acela sa faca, iar dupa accea o sa mearga singura acolo.