| Myhaela75 a întrebat:

Cum pot invata un caine sa manance orice ii dau( mancare).

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Orice veterinar iti va spune sa nu ii dai cainelui salamuri si alte derivate din carne, procesate. Bobitele le va accepta daca i le vei lua pe cele bune si daca nu ii vei mai servi prostii ( salam, carnati, sunca presata etc ).

6 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Cainele nu mananca ori ce.El mananca ce vrea el.Nu poti sa ii dai catelului sa zicem branza sau carne daca lui nu ii place(de exemplu). Daca tu il fortezi se imbolnaveste pentru ca nu ii pica bine.Incearca sa ii dai alimentele ce ii place lui. Daca nu ii place mancarea gatita nu ai ce face.Ii cumperi mancare pentru catei.

| ligiligi a răspuns:

Poate lui nu ii plac bobotele.Cumpara-i hrana umeda pentru catei. Poate ii va placea.

| Buburuza2306 a răspuns:

Pai il inveti de mic, il lasi sa guste din toate, ca la copii mici.

| endorphins a răspuns:

Un caine, ca restul animalelor nu are ratiune.Dar simte! Are simtul gustativ, olfactiv etc...Tu nu poti manca ceva ce nu iti place, la fel si el.Este vorba de specie.Pe lume exista ierbivori/carnivori/omnivori. Sfatul meu este DOAR sa incerci sa vezi ce reactia va avea. Daca va manca ceea ce ii dau tu, atunci usor-usor va incepe sa prinda "gustul". Succes!

| enisting a răspuns:

In fiecare zi ii dai alt fel de mancare
ex:mancare pentru catei, o sunca, salam tot felul pana ce prinde incredere in cei dai si...stie (crede) ca ce mananca ii bun

| Myhaela75 explică (pentru enisting):

Vreau sa il invat in primul rand sa manance bobite..ca salam si mancaruri de genul i-am tot dat

| nomoretears1111 a răspuns (pentru Myhaela75):

Orice veterinar iti va spune sa nu ii dai cainelui salamuri si alte derivate din carne, procesate. Bobitele le va accepta daca i le vei lua pe cele bune si daca nu ii vei mai servi prostii ( salam, carnati, sunca presata etc ).