| sivuelena a întrebat:

Cum pot sa ii fac baie pisici mele care nu vrea cu nici un chip sa o spal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se stie ca pisicile detesta apa! Chiar daca exista cazuri in care pisicile fac baie cu placere, majoritatea se zbat si zgarie cand incercam sa le introducem (chiar si cu blandete) in cada. Prin urmare, este recomandabil sa folosim un recipient mai mic, din plastic.

Pe fundul recipientului (care poate fi un lighean sau chiar un castron mai mare) se aseaza un prosop, pentru ca pisica sa nu alunece si... sa aiba de ce sa se agate cu ghearele pentru a se simti "ancorata" si in siguranta. Este preferabil sa si le infiga in prosop, decat in mainile tale!

Potriveste temperatura apei (care trebuie sa fie calduta, cat mai aproape de temperatura normala a pisicii). Inainte de a umple recipientul cu apa (care trebuie sa ajunga pana la pieptul pisicii asezate inauntru), aseaza pisica, cu blandete, in recipientul gol. Nu introduce pisica in apa deja pregatita, este mai usor si pentru ea, si pentru tine, daca pui apa dupa aceea. In orice caz, este mai usor de tinut daca incearca sa iasa!

Odata recipientul umplut, umezeste bine blana pisicii pana la piele, incepand cu zona gatului. Nu se umezeste capul si se evita ochii si urechile. Dupa ce pisica este umezita bine, poti incepe samponarea. Foloseste un produs special pentru pisici! Produsele destinate omului sau cainilor pot fi chiar periculoase!

Dupa spalarea propriu-zisa, blana trebuie limpezita in mai multe ape, pana cand suntem siguri ca nu a mai ramas nici o urma de sampon - pisica se va linge cu siguranta dupa baie si este bine sa evitam ca ea sa inghita ramasitele samponului.

Dupa limpezire, scoate pisica din baie si las-o sa se scuture. Asigura-te ca usa incaperii in care tocmai ai executat aceasta operatiune complicata este inchisa - altfel, s-ar putea sa cauti pisica uda prin toata casa sau s-o scoti plina de praf de sub vreun pat!

Sterge bine pisica cu un prosop gros, apoi schimba prosopul cu unul uscat si infasoar-o in el, mai ales daca este frig afara. O pisica uda poate raci foarte usor. Daca sta, usuc-o cu foenul, tinut la cativa centimetri departare de corpul pisicii (ca jetul de aer sa nu fie prea fierbinte). Daca nu sta (si majoritatea nu stau!) usuca pisica bine-bine cu al doilea prosop. Blana se piaptana cand este deja aproape uscata.

Inainte de baitza eu zic ca este bine sa o perii daca asta o relaxeaza happy.

by zui

4 răspunsuri:
| jane_5414 a răspuns:

Pai mai intai pregateste un lighian cu apa nici prea rece nici prea fierbinte, asa potrivita si cand nu e atenta arunca apa peste ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O legi cu banda lata de scoci, si ai convinso. da vezi sa nu-i dai cu clabuc in ochi. usturaaaaa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sivuelena eu sunt lore si am un caine mikutz nu stiu la cainele meu ii place sa faca baie! Stii ca pisicilor nu le place apa si poate de aia dar incearca ca sa o ademenesti cu un biscuie cu un osicior cu ceva sau daca nu cu ceva dulce incearca poate va meerge sau daca nu cand faci daie ia-o cu tine si scunei ca vai ce apa buna si denaste incearca ori cum larevedere apapkisskiss:-D

| ANTONIA_9410 a răspuns:

Nu stiu... a mea face la felcrying