| Raluca9999 a întrebat:

Buna TPU am vrea sa ma ajutati cu ceva Cum sa-i fac baie pisici mele si cum so usuc va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALEXANDRA a răspuns:

Buna. Si eu am o pisica si ii fac baie de cand am luat-o. Daca miroase urat, e cazul sa o spelii, dar daca nu, se spala si singura. In caz ca trebuie sa o speli procedezi asfel :

Pui apa in lighean sau unde o speli, dar sa nu i treaca de cap. Sa nu fie nici fierbinte nici rece. Pui un prosop special pentru ea pe calorifer la incalzit si il lasi acolo. Bagi pisica in apa, daca nu a mai facut baie pana acum se va speria si de aceea e indicat sa o speli in vana si sa nu pui multa apa. O mangai ca sa o linisteti, si o uzi toata, vezi sa nu o bagi cu fata in apa. Pe fata iei apa in maini si ii torni in cap. La partea cu sampon, foloseste ori Dalin pentru copii, ori sampon special pentru animale, pe care il gasesti la Pet Shop. { Daca pisica ta e alba, nu o spala cu Dalin, fiindca o sa o faci galbena }. Procedezi la fel cum faci si cand te speli pe cap. Cand o lipezesti, i-a dusul si dai la mic la apa calduta. Stoarce pisica de apa, ia prosopul cald si sterge-o. Apoi las-o libera, ea se va usca singura, isi va indeparta apa cu limba, asa cum se spala. Sa nu incerci sa o usti cu feonul fiindca s-ar putea sa faca un atat de panica. Eu am incercat asta pe catelul meu si nu a iesit prea bine { catelul pe care am incercat asta e cel mic si alb din poza mea de la profil }. O poti pune langa un calorifer sau ceva, se va usca mai repede.

App. Daca ii faci baie, vei risca sa te zgarie, dar trece. Conteaza igiena pisici tale. Sper ca te-am ajutat. :*

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat