| ioanalarisalari a întrebat:

Cum poti invata un bichon sa nu mai faca caca si pipi in casa, sa faca afara?

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu am invatat-o pe Fiona mea (bichon) sa faca numai afara in 2 saptamani. Dupa ce a terminat vaccinurile (la 3 luni si o saptamana) am inceput sa o scot afara. Si la inceput o scoteam des, din ora in ora in primele 3-4 zile. Apoi am scos-o km la 2 ore. Nu facea de fiecare data, dar a vazut ca alti caini fac afara si asa a inceput sa faca pipi afara. cand facea pipi afara ii dadeam ceva bun (un baton pentru catei). cand facea in casa o certam si nu o mai bagam in seama. Asta era pedeapsa ei. Nu te sfatuiesc sa iti bati catelul nici cu ziarul pentru ca va face numai in ciuda ta in locul unde a facut cand l-ai batut. Deci are efect invers.
K sa faca si caca afara, o scoteam la plimbare mai lunguta. Miscarea stimuleaza organismul sa elimine fecalele.
Oricum, o scoteam afara imediat dupa ce se trezea, pentru ca inevitabil facea pipi de fiecare data cand se trezea cand era pui. Dar o luam pe sus si plecam afara, nu stateam la discutii.
Apoi dupa ce s-a obinuit si a invatat sa se tina, am inceput sa raresc iesirile. Acum o scot km la 4-5 ore.
Eu asa am invatat-o, cu plimabri lungi si dese, cu recompense cand facea si cu ignorare cand gresea. Si a prins repede. Daca stai pe capul lui, si catelul tau va invata repede. Conteaza sa fii perseverenta.
Succes!

| Bibuşca a răspuns:

Pai,nu cred ca conteaza sexul caineluiwinking. Cand are el vreo 2-3 luni tu trebuie sa-i cumperi un pempars de caini[am zis pempars ca numai stiu cum se numeabig grin]si-l pui intr-un colt si cand vezi ca el vrea sa faca casa sau pipi il pui acolo de mai multe ori[acel pempars trebuie schimbat zilnic] si apoi se va obisnui sa faca acolo si daca vezi ca face pe covoras sau altundeva unde nu are voie ii dai o palma inceata la fund sau peste botic [acesta metoda o folosesti cand este pui] cand creste de exemplu 7-12 luni de exemplu, il scoti afara unde sa-si faca nevoiile si gatawinking sper ca te-am ajutat kiss

| LoveSelena a răspuns:

Pai ii spui tot timpul "Nu, nu nu-i voie" atunci iei catelulm de acolo si il dai afara.Eu asa l-am invatat pe al meu sau exista un sphrei care trebuie sa il pui pe in locurile unde face.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi depinde de ce varsta are catelul si se sexul lui nu? ca daca are mai putin de un an si este baiat pana nu incepe sa ridice piciorul adica pana la vreun an nu cred ca ai prea mari sanse, iar daca ai o fetita pe la vreo 7 luni pe aici.acum depinde si cat de mult te ocupi tu de catel ca daca nu te ocupi sa il scoti mereu afara nu cred ca are vreo sansa sa invetze sa isi faca nevoiele afara. funda?

Răspuns utilizator avertizat