| Amore99 a întrebat:

Cum sa fac un caine rau? Nu vreau comentari gensadde ce ai vrea sa faci un caine rau)! Il vreau pentru paza.SI nici rapunsuri cum ar fisadDula la dresor)!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Aaa pai nu se pune problema de paza, va face singur, fiindca ambele rase din care e corcit sunt de paza. Stai linistit ca va face paza fiindca are instinct pentru asa ceva. Ai rabdare, cu timpul isi va face treaba.

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand,daca nu e din vreo rasa buna de paza,atunci e o problema. Nu toti cainii sunt buni de paza. Daca are instinctul pentru asa ceva trebuie doar sa astepti daca e pui ca sigur va face,dar daca nu,nu ai cei face... Daca e pui lasa-l sa creasca si nu mai lasa pe nimeni sa-l atinga,decat tu,familia ta si cei cu care vrei sa fie prietenos,dar asta nu iti garanteaza ca isi va dezvolta instinctul de paza, poate sa fie invers, sa devina fricos cand vede vreun om.
Sfatul meu: lasa-l in pace, daca are instinct de paza va face singur/a, daca nu asta e.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Mai adaug ceva: nu orice caine poate fi dresat pentru paza si protectie. Anainte de inceperea dresajului i se face un test cainelui sa vada daca e echilibrat si poate sa faca paza,daca nu atunci nu i se face dresaj. Cainii carora li se face dresaj paza si protectie si care pot sa faca paza si fara dresaj sunt: rottweiler-ul,ciobanescul german, ciobanescul malinois, doberman, cane corso, caucazianul etc.

| fuzzer a răspuns:

Il enervezi toata ziua, fie cu un bat fie cu altceva.Iti rogi un prieten sa te ajute, si el il irita pe caine si tu il anunti, il inveti si ii areti ce si cum spunand "hotu, il vezi, prinde-l"...
Cainele are aceasta capacitate de a intelege ceea ce spui tu, doar ca el iti raspunde sub cu totul alta forma.
Ii aduci si o pisica, si la fel procedezi, pana se invata rau.Dar pentru inceput, daca vrei sa fie un caine de paza bun, trebuie sa fie solid, si cel mai important, sa nu-l inveti cu frica, sau sa dai in el.Sa nu faci asta! Mult succes!

| Miranda27 a răspuns:

Eu am avut un catel mai mic si de cand era mic l-am tinut inchis intr-un cotet sau ceva de genul (bine, i-am dat si de mancare evident, dar il scoteam afara mai rar), si fara sa stiu, cand a crescut mare s-a facut tare rau (desi eu nu am vrut sa se intample asta):latra pe toti, ne musca (dar nu asa tare), etc. Si pentru ca eu aveam o pisica, catelul tot a vrut sa o muste si sa enerveze pisica.Ciudat pisica nu se speria de el si statea linistita, deci catelul era furios si devenea rau. Bine, eu nu am vrut sa se enerveze bietul catelus, dar asa s-a intamplat ca s-a facut cam rau... Bine, nu toti cainii sunt la fel, deci poti sa incerci si alte modalitati.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei4g a răspuns:

Un caine bun de paza, presupun ca ai vrea sa ai. nu un cine rau, care sa muste pe oricine, doar ca trece prin zona. Ai aici un site, care-ti ofera informatie:http://animale.acasa.ro/......12899.html

| Amore99 explică:

Am corcitura de rotwailer si lup.

| RedNose a răspuns (pentru Amore99):

Aaa pai nu se pune problema de paza, va face singur, fiindca ambele rase din care e corcit sunt de paza. Stai linistit ca va face paza fiindca are instinct pentru asa ceva. Ai rabdare, cu timpul isi va face treaba.