| z0rel a întrebat:

BUNA, spuneti-mi va rog de la cate luni pot incepe dresajul unui caine? este vorba despre un caine boxer.Si cum as putea: vreau sa fie cat de cat protectiv,si sa stie de sezi, culcat, as vrea sa fie rau cu alti caini.Va rog nu ma luati la misto, si nu as vrea sa il duc la dresor .FUNDA.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

1. Boxer-ul are instinct pentru paza si protectie, deci tu nu ai ce sa-i faci ca altfel te vei trezi ca ai langa tine o bomba cu ceas.
Doar un specilist poate face dresaj de paza si protectie(atac la comanda), in urma unui test pentru a vedea daca e un caine echilibrat sau nu.
2. Agresivitatea fata de alte animale nu este o idee buna. Cainele este fericit sa poate fi plimbat si liber(fara lesa), lasat sa se joace cu alte animale, o data agresiv fata de alti caini nu va mai fi la fel de fericit. In plus, nici tu nu vei sta prea linistit, tot timpul o sa iesi cu el in lesa si cu botnita in caz ca nu vrei sa faci vreo vizita politiei sau sa apari pe la stirile de la ora 17.

3. Predresajul se incepe de la 2 luni:
-stimularea atentiei
-nu-i voie
-aici
-asteapta
-sezi(+regulile din casa: sa astepte la usa de la bucatarie in caz ca nu are vioe acolo,etc.), abia apoi treci la trucuri: culcat,da labuta,etc.

Pentru inceput comenzile se invata intr-un loc linistit,fara galagie si alti stimuli. Dupa ce executa comenzile perfect se poate trece la alt nivel: executarea comenzilor in prezenta a mai multor stimuli: galagie,masini,oameni,caini,s.a.

Cauta pe youtube gabriel cocu predresaj si gasesti mai multe clipuri cu pui(golden,rottweiler,beagle) in care explica exact ce trebuie sa faci si cum sa faci+ca vezi exact cum trebuie sa-l inveti.

p.s. din intrebarea ta imi pari un baietel,nu foarte mare de varsta,care vrea si el un caine cu care sa se dea mare in cartier ca are un caine feroce si ma mir ca nu ti-ai luat un pitbull...
eu zic sa te lasi de astea si sa-ti dresezi cainele sa stie cat mai multe ca comenzi si trucuri,sa fie cat mai ascultator,sa nu iasa din vorba ta, ca asa pari mult mai interesant decat cu un caine turbat in lesa, care iti poate aduce probleme, iar oamenii cand trec pe langa tine se gandesc de doua ori inainte si te ocolesc de la cativa metri sa nu-ti scape fiara, care poate deveni periculoasa si pentru familie.

Gandeste-te bine!

| z0rel explică (pentru RedNose):

Multumesc! pai nu vreau sa fie periculos.Eu stau la curte si in curte ma refeream sa fie de paza si atunci cand ma ataca cineva+ca vreau sa nu imi fie frica mie sau familiei mele sa puna mana pe el sau sa se apropie de el.Si de asta nu mi-am luat pitbull..Si cu alti caini ..la comanda si nu sa ma dau eu smecher cu el...dar iti multumesc.Dar mai spune-mi te rog e un caine periculos?, ar trebui sa imi fie frica pe viitor mie si familiei?

| RedNose a răspuns (pentru z0rel):

Boxer-ul are in instinct sa faca paza si protectie,deci nu e problema. Nu latra foarte mult,dar cand latra sigur e ceva.
Un caine se va comporta la maturitate exact cum a fost educat cat a fost mic. Trebuie sa te ocupi de el,daca tie frica de caini in general eu zic ca nu-ti iei,fiindca daca se intampla ceva neprevazut:e atacat de un caine,el ataca un caine sau ataca un om ti-e daca iti este frica nu te vei putea baga sa-l scoti de acolo si daca strigi la el sigur in momentele alea nu va asculta. Cu astfel de rase: boxer,doberman,amstaff,pitbull etc. trebuie sa fi pregatit pentru o situatie neprevazuta,fiind rase care au tendinta de dominare,mai ales daca e si mascul.
Tu daca stii sa te impui,sa-i arati cine e liderul,sa inteleaga ca el se afla pe ultimul loc in ierarhie, tu si familia nu veti avea probleme cu el. Daca este socializat de mic cu alti caini, oameni, alte animale atunci nici cu astea nu va avea probleme.
De atacat stapanul nu am mai auzit pana acum din partea unui boxer doar daca nu e invatat ca totul e al tau si tu ii permiti de exemplu sa manance, ca altfel daca te apropi de mancarea lui si el considera ca e a lui te va marai si chiar ataca.

Whatever... daca te ocupi de el sigur vei avea un companionul pe care ti l-ai dorit.

| DenissaRoxana a răspuns (pentru z0rel):

Sper ca il tii in casa, nu?
Pentru ca boxer-ul este un caine de apartament, nicidecum de curte. In rest, sunt de acord cu ce a zis RedNose.

6 răspunsuri:
| Ramona1001 a răspuns:

Buna!
uite un site foarte bun :www.animalutul.ro › Caine › Dresaj canin‎
eu de aici m-am documentat
Sper ca te-am ajutat!

| z0rel explică (pentru Ramona1001):

Multumesc!

| Ramona1001 a răspuns (pentru z0rel):

Npc