| AnonimStar a întrebat:

Eu am un caine (Ciobanesc Carpatin) si as vrea sa ii fac ceva sa fie mai rau. De exemplu: cand intra cineva in curte el nu latra (uneori latra dar de 2-3 ori si se opreste) mai ales daaca sunt de fata. Am pe vecinu meu care are un caine (nu e de rasa) dar cand intrea cineva in curte nu mai conteaza nimic latra si se zbate de parca ar muri sa-l muste.
P.S Nu vreau sa-l duc la un dresor de caini as vrea sa-l fac eu mai rau acasa,
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Depinde si cat are cainele, daca e mic mai asteapta ca va creste si va avea simtul asta de aparare. Daca e deja mare nu mai lasa pe nimeni sa puna mana pe el decat familia ta si tu. Pune si tu pe cineva sa se dea la el, sa se faca ca vrea sa dea in el si tu cand el incepe sa-l latre si sa se repeada laudal, dar nu stiu daca ar fi bine un prieten fiindca ar putea sa prinda cainele pica pe el si daca vreodata va scapa il va face praf.

| AnonimStar explică (pentru RedNose):

Are aproape un an il face in august...

| RedNose a răspuns (pentru AnonimStar):

Nu-l mai lasa sa ia contact cu nimeni decat cu familia ta...dar ai grija sa nu devina apoi prea agresiv...mai bine l-ai lasa asa sau dreseaza-l,dar altfel adica dresaj de disciplina: sezi,culcat, asteapta, nu-i voie, poate reusesti sa-l inveti si aport, asa se va mira alti cand va vedea ce stie catelul tau sa faca nu fiindca este periculos.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Imbraci un prieten in zdrente sa intre si sa-l atate.