| ymvysta a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa imi ia un catel? va rog spuneti-mi. am incercat sa ajung la punctele sensibile ale lor dar nu vor. invat bine dar... nu sunt responsabila mereu nu e curatenie exemplara in camera mea si mai am o broasca testoasa si un papagal super nebun. deci cum sa imi conving parintii sa-mi adopte un catel nu sa il cumpere?

5 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Problema este ca un caine e o responsabilitate foarte mare. trebuie scos afara de cateva ori pe zi, trebuie sa te joci cu el, sa alergi cu el, nu stiu daca tu esti dispusa sa te trezesti dimineata la 7 sa iesi cu cainele. trebuie dus la veterinar, trebuie hranit, lasa foarte mult par si trebuie sa fii cu aspiratorul dupa ei. de asta nu iti dau voie parintii tai, pentru ca stiu ca pentru tine ar fi doar partea frumoasa, jucatul cu catelul, iar lor le-ar reveni sarcina mai grea. daca tu esti constienta de responsabilitatea pe care o presupune sa ai un catel, spune-le parintilor tai ca stii ce inseamna sa ai un caine: sa il ingrijesti, sa il scoti afara, sa faci curat dupa el si ca tu le vei face pe toate, nu ei happy

| IrinaAndreea a răspuns:

Daca stai la casa, poti sa vorbesti cu ei sa iti iei un caine de talie mare, pe care sa-l poti tine la curte, iar daca nu macar roaga-i sa te lase sa-l tii in apartament cat e mic, apoi sa-l duci la bunici sau alte rude care eventual stau la casa si sa il vizitezi acolo de fiecare data cand ai timp.

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Atunci cind vine ziua ta ii spui ca vrei cadou un catelus, e simplu nu?

| Dianné a răspuns:

Poti sa renunti la unul din animalute, poti sa faci curat prin camera zilnic, sa te porti super frumos cu parintii tai, sa bati apropouri despre catel, cum ar fi:mami uite ce frumos ar sta catelul acela parasit, in camera mea cu mine, ingrijindu`l mereu nelasandu`l sa va faca probleme ca o fata responsabila ce sunt.Si multe lucruri d`astea.

Sper ca te-am ajutat :*. O fundita ceva?big grin

| cristina_5566 a răspuns:

Intai le poti spune ca un catel de talie mica ar putea completa familia voastra.