| alex12hesoyam a întrebat:

Cum sa imi fac TPU cainele sa nu mai faca treburile in casa?

5 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Sa-l plimbi mai des. dupa ce mananca, mai ales cand vezi ca incepe si cauta el sa faca ceva.

| RedNose a răspuns:

Pana la 5-6 luni trebuie sa te mai astepti la astfel de scapari. Trebuie tot timpul urmarit. Ei fac pipi cand se trezesc,dupa ce mananca, bea apa mai multa si cand se joaca. Cand se trezeste primul lucru, il iei pe sus si-l duci unde are voie afara sau pe covoras absobant (pad), cand face este mangaiat, laudat, recompensat(bucatele de carne fiarta(pui, vita) sau biscuiteti de catei), la fel si dupa ce mananca sau bea mai multa apa. Cand se joaca, vezi cand incepe sa miroasa mai intens pe jos, sa se invarta in cerc, atunci il iei repede si-l duci, daca nu face imediat stai acolo pana face. Daca e prins cand face pipi este certat si dus unde are voie.Ca sa stii exact cand face dupa masa, impartei portia in mai multe mese dese. La 3 luni cam 4 mese trebuie sa primeasca, dupa un an 2 mese pe zi. Incearca sa-i dai la ore fix.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il tii afara.

| xBlackB0y a răspuns:

Nu cred ca poti face ceva ca nu mai faca treburile in casa dacai faci ceva sau il inveti tot nu-i intrea in cap parerea mea e sa-ti iei un caine de rasabig grin FUNDA?

| miawwow a răspuns:

Asta fac eu cu pisica mea daca face ceva rau, nu treaba in casa, dar probabil merge si cu asta: Da-i o palma la fund, apoi baga-l cu nasul in treaba lui si sa-i faci asta de mai multe ori, in timp ce il duci afara si astepti sa vina un catel sa-si faca treaba, apoi ii arati, iar el probabil isi va marca teritoriul. big grin Funda?