| Djlsghtnquuw a întrebat:

cum imi pot invata cainele sa nu isi mai faca treburile peste tot? Cand il scot afara nu face nimic cateodata, dupa ce intru in casa, si le face acolo.Are 3 luni.

Răspuns Câştigător
| JustInCase_1628 a răspuns:

In primul rand inarmeaza-te cu rabdare si calm. In general puiul de caine isi face nevoile dimineata, imediat ce s-a trezit, dupa joaca, dupa ce a mancat sau dupa ce bea apa si inainte de culcare. Inainte sa urineze miroase pe jos si " se invarte in loc", e bine sa il prinzi in momentul ala si sa il scoti afara repede.Fii cu ochii pe el, daca se intampla sa faca in casa spune-i un NU sec, sau "NU AI VOIE!" curata locul respectiv cu solutie care sa elimine mirosul. Scoate-l de mai multe ori pe zi afara si asteapta pana isi face nevoile. Cand a facut spune-i BRAVOOO, mangaie-l si ofera-i recompensa (carnita, biscuiti pentru catei etc). Bafta! (am trecut si eu prin asta)

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Citeşte răspunsul Leocerbei de aici: http://www.TPU.ro/......-la-toti/.

| adina02 a răspuns:

Du-te la magazinul de animale si iai o paturica unde poate face treburile. daca nu face treburile acolo(treaba mica)inmoaie unde a facut si dai sa miroasa., daca tpt nu face dai cu ziarul la fundult, nu tare.pentru asta iti trebuie multa rabdarte.

| nosferatu a răspuns:

In pat s-a **** vreodata? rolling on the floor

| Thandi a răspuns:

Eu am un chow chow negru de 8 luni...pe cand era mic, aveam aceeasi teama ca tine...la veterinar mi-au dat niste picaturi care se puneau pe pampersul folosit pentru puppies, el simtind mirosul se ducea acolo.Cand va creste va incepe sa isi regleze tranzitul si va face doar afara.Al meu doar pipi mai face pe gresia din baie daca nu il scot la 12 ore. Ssaracu, tine si el cat poate!

| Lila2004 a răspuns:

Si eu am un catel de 2 luni si tot aceleasi probleme am avut. Uite cum ar trebui sa procedezi:
1.trebuie sa ii arati cainelui ca tu esti sefa si sa stie de frica ta;
2. dupa ce face da-l cu botul;
3. certa-l, dar nu tipand spunandu-i ca nu e bine ce a facut;
4.prinde-l,nu tare, de ceafa ca la pisici;
5.inchide-l intr-un loc unde nu ii place pentru putin timp;
6.nu mai vorbi cu el o perioada;
Cainele isi va da singur seama ca nu e bine ce face si si le va face doar afara. Sper ca te-am ajutat.Multa bafta!
! Nu uita:ai rabdare, timp si nu tipa deoarece il vei speria!