Întrebare recomandată | BlondyeStefy a întrebat:

Cum sa imi invat catelu de vreo 3 luni sa faca intr-un singur lor treburile?

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Poti. E simplu. Mergi la un pet shop si intreaba de covorase pentru catei. Sunt un fel de paturele absorbante cu un miros specific pentru ei (nu te gandi ca miroase si in casa). Sunt doua modele, albastre si albe. Ti le sugerez pe cele albe, sunt mai groasesi absorb mult mai bine. Pui covorasul intr-un loc in care vei decide sa il tii mereu de acum, il arati catelului, il pui acolo, siapoi ar trebui sa invete singur. Catelusa mea a facut din prima numai acolo. Dupa ce se invata sa faca acolo, iti mai sugerez ceva. Covorasele de catei sunt destul de scumpe. Poti cumpara covorase pentru bebelusi(Happy sunt cele mai ieftine), ea nu va sesiza diferenta, insa tu vei economisi banihappy

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu poti! E prea mic ca sa priceapa. Este ca si la copii, trebuie sa treaca vremea ca sa se maturizeze si sa priceapa ca afara este locul unde trebuie sa-si faca nevoile. Dar va veni si acest moment!
Uite niste reguli de la specialisti:
http://pitbullclub.ro/......e-in-casa/

| Ramona000 a răspuns:

Am... pai trebuie sa ii faci cutiuta cu nisip prima oara si cand vezi ca se zbate sa o duci la cutie in locul unde vrei sa faca treburile.Este prea mica si fara cutie nu o sa inteleaga dupa ce va creste mai mare poti sa scoti cutia si el va face tot acolo la mine a mers funda?

| Pitic a răspuns:

Cand face pisu iei o carpa si stergi dar nu o speli, o pui undeva la baie de ex sau pe balcon, undeva unde catelul sa poata ajunge el va simtii mirosul si va merge acolo sa isi faca nevoile, dar daca vrei sa il inveti sa nu mai faca in casa, sa faca afara, trebuie sa il scoti dupa ce ii dai sa manance dupa 20 de minute cam asa il scoti afara, il obisnuiesti sa il scoti afara de 3 ori pe zi de ex si dupa se va obisnui se va duce el la usa cand va vrea afara.
Asa am facut cu toti cateii mei si a functionat.

| FastAndFurious a răspuns:

Cu ziarul intai. Cand vezi ca da semne, ii pui un ziar langa el, sub el. El va incepe sa asocieze urinatul si kaka cu ziarul. Incet incet muti ziarul spre balcon si el va urmari ziarul. In balcon o sa folosesti pleduri din alea absorbante sau cum se cheama. La 3 luni cat are, o sa schimbi cam 1 pe zi. Pana la 6 luni ajungi cam 1 la o saptamana ( o sa faca tot mai mult afara dar nu de tot).

| anonymous09 a răspuns:

Mda, e destul de mic. incearca de fiecare data cand ii vine sa faca, sa il duci in locul cu pricina si dupa ce a facut sa-i dai un biscuite

| ralucutzica a răspuns:

Este prea mic pentru aceste chestii.

| xelAlex a răspuns:

Ii pui o tavita cu nisip apoi cand se pisa intr-un loc, iei cu un servetel pisatul iar apoi il dai la nas sa il miroasa si il pui putin ascuns in nisipul din tavita, la fel si cu treaba mare.

| Ash17 a răspuns:

Am tinut si eu animale in casa de-a lungul timpului. Cel mai bine e sa folosesti o ladita cu nisip. Dar nisipul trebuie schimbat destul de des, si ai grija unde amplasezi ladita, pentru ca e posibil sa il imprastie pe jos.

| BlondyeStefy explică:

Loc scuze

| DeeaTePupa a răspuns:

La PetShop exista niste picaturi(in sticlute ca de rom) care au un miros care il atrage in locul in care le pui... sper ca ti-am fost de ajutor! :*