| LaviniuA a întrebat:

Cum scapi de scobitul in nas?

Oare de ce scobitul in nas creeaza dependenta? Unii au ticul asta... eventual mai baga si in gura. Sau poate ca e un hobby.

Am realizat ca si eu ma scobesc uneori cand nu ma vede nimeni sad

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mă scobesc în nas pentru că altfel nu pot să respir. Și nu, nu mi-a mărit nasul. Dacă mi-ar fi mărit nasul aș fi considerat asta un folos.

| dullcat a răspuns (pentru doctorandus):

Poate e mult spus marit nasul, insa exista dovezi ca nu doar pe moment se mareste vizual, ci si in timp narile se ingroasa, plus ca se pot si largi.

"Although reports of septum perforation in severely affected patients are rare, constant nose picking can cause chronic infection, inflammation, and thickening of the nasal passages, thereby increasing the size of the nostrils," he said.Yes, you read that right – constant picking can enlarge those nose holes. - https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/......ger-179526

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA explică (pentru dullcat):

Mersi. deci cine se scobeste in nas nu are nevoie de estetician ca si-l deformeza singur laughing

| dullcat a răspuns:

Buna.Acest obicei e considerat gretos, dar il fac mult mai multi oameni decat tindem sa credem.Dorinta de a te scobi in nas apare cand caile nazale sunt uscate si simti nevoia sa cureti ce e pe acolo. Poti apela la cateva solutii: folosesti spray nazal (cu solutie salina), fie te cureti direct cu solutie salina sau chiar apa simpla, calduta, si bea multe lichide.

Incearca si sa observi cand faci asta, daca e un tic nervos sau doar de plictiseala. Daca afli, iti poti impune sa nu mai faci asta prin metode(poti pune o crema la baza narilor, iar mirosul il asociezi cu dorinta ta de a scapat de acest obicei) sau vorbe stabilite de tine.Iar daca e tic nervos cauta altceva pentru a te relaxa (de exemplu o minge mica elastica pe care o strangi cu mana, sau un breloc pufos).

Daca ai o problema de natura medicala precum alergii, sau chiar deviatie de sept, asta iar va starni dorinta de te scobi des in nas.Si ar fi ok un control la medic.

Aminteste-ti ca mainile noastre sunt saci intregi de bacterii si virusi, iar cand iti atingi fata sau bagi degetele oriunde, favorizezi raspindirea acestora. Mai mult de atat, acest obicei poate provoca sangerari si chiar deformarea formei nasului.Considerand ca multi oameni fac operatie estetica pentru a avea nasul mai mic, acest obicei care face fix opusul, nu prea e de dorit, nu?

https://www.medicalnewstoday.com/articles/nose-picking#in-children

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

God! Nu-mi place acest obicei. Dar nu judec pe nimeni, că și eu am altele probabil.
Eu spre exemplu nu mă scobesc în nas, dar vorbesc alone. happy Și uneori sparg vase la draci. happy Deci oricine are păsărelele lui.

Dar obiceiul poate să apară din cauză că nu e învățat omul de mic și educat, că acest gest nu ar fi frumos. Observ acest comportament la elevii mei la școală și nimeni nu le atrage atenția aparent. Eu aș dori sincer, însă îmi e teamă să nu mi se pună eticheta de snoabă și nici nu doresc să-i jignesc, ș-așa pe comportare le atrag atenția mereu și țip, dar îi observ mereu făcând acest comportament și nimeni ne atrăgându-le atenția. happy

Deci aș spune că la vârste mici e un gest chiar normal, ca oricare altul, apoi cu creșterea și dezvoltarea ține de familie, să-ți atragă atenția și să te învețe, apoi la vârste și mai mari sincer, nu știu de ce, așa gândesc eu, dar ține doar de noi, să ne educăm și înțelegem că unele gesturi, nu sunt educate. Acum totuși dacă e să o luăm așa nimeni nu respectă întocmai codul bunelor moravuri.
Spre exemplu un bun morav, ar fi și să nu-ți pui picioarele pe măsuța din living sufragerie, dar toți o fac. happy Și eu o fac, mai ales când mă uit la Netflix și vreau să stau relaxată și să privesc un film fascinant. happy
Multe gesturi pe care le facem ar fi needucate, dar ține doar de noi. Ideea este că aceste gesturi, pe lângă că nu sunt educate, unele mai aduc și microbi.
În trecut cred că și de aici se transmitea ideea bunelor moravuri, nu băga mâna în nas, apoi în gură că iei microbi, nu face oral, că iei microbi, nu mânca nespălat pe mâini că iei microbi, nici măcar nu pune picioarele pe masă că pui acolo microbi. Dar acum oricum am aflat că microbii și microorganismele sunt peste tot, sunt oriunde, încât nici nu prea te mai interesează treaba asta. După pandemie cu atât mai mult, deja ne-am cam imunizat psihic ca să zic așa. happy
Însă ar rămâne factorul educațional, într-o lume emancipată și frumoasă ar fi fain să ne educăm cu aceste gesturi. Dar evident ce am spus mai sus e valabil, pentru cei care totuși judecă, faptul că nu faci acel gest, nu înseamnă că ești mai educat, înseamnă doar că faci alt gest. Și te face la fel de needucat ca pe un altul. happy Că în fond, suntem deja cu educația la pământ ca Eră, vreau să spun.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca e bine sa atragi atentia vreunuia, ca nu stii niciodata cand dai peste vreun cutitar laughing desi daca zici iti place sa spargi vase, s-ar putea sa ai o sansa de supravietuire laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da! laughing)
Deocamdată mă laud că nu am spart niciuna în capul cuiva, însă dorință e de vreo 20 de ani. rolling on the floor)