Întrebare recomandată | LoveKidd a întrebat:

Daca as vrea sa iau si eu un caine cu mine in strainatate de ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| maryo238 a răspuns:

Doar pasaport sa ii faci, sa aiba si carnet de sanatate.

| LoveKidd explică (pentru maryo238):

Multumesc mult. Carnet are deja, deci mai ramane sa-i fac pasaport.

| LoveKidd explică (pentru maryo238):

Aaaa. uitam. Am citit pe net ceva cum ca ar trebui sa ma duc la medicul veterinar sa-i puna un cip. Asa trebuie?

| AndreiBitea a răspuns (pentru LoveKidd):

Sa zicem ca da fa ce ti-a zis doctorul

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu iti recomand sa faci asa ceva daca este sa mergi cu avionul.
Eu am vazut un caz,care m-a impresionat foarte mult zburand cu AirFrance. Pe langa faptul ca trebuie sa iei o cusca speciala, de o anume dimensiune pentru animal, si asta costa, in timpul zborului el a fost bagat in cala avionului, cu bagajele, unde temparatura ajunge si la -20 grade! Avionul a avut o intarziere de 4 ore la decolare, timp in care animalul nu a primit nici o ingrijire. Dupa alte 3 ore de zbor, la sosirea la Paris, cainele era mort!
Am vazut reactia proprietarilor si mi-s-a rupt sufletul!
Ca acte iti trebuie de la veterinar un carnet de sanatate cu vaccinurile la zi facute cu cateva zile in urma, ca sa isi faca efectul. Ii trebuie obligatoriu si microcip, dar acesta se instaleaza foarte usor. Si vad ca ii mai trebuie si pasaport!
http://www.blog.petz.ro/......-din-tara/

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Are nevoie de pasaport, iar daca are pasaport de carnet de sanatate nu are nevoie deoarece in pasaport se pot trece exact ca si in carnetul de sanatate vaccinele facute, stampilele de la vaccine etc.
Este acelasi lucru aproape, prin acest pasaport il vei putea scoate ori de cate ori vrei tu din tara atat timp cat nu sufera de turbare, are toate vaccinele la zi si nu are purici sau alte probleme de sanatate.
Succes! happy

| MihaelaDart a răspuns:

Din cate stiam nu trebuie nu numai pasaportul, ci si aplicarea unui microcip. Am vrut sa imi iau si eu pisica in afara tarii si m-am lecuit de a o lua.

| DeDe1234 a răspuns:

Trebuie sa ii faci pasaport si carnet de sanatate