| Germistone a întrebat:

Bună, am 17 ani si as vrea sa calatoresc in strainatate cu avionul sau autocarul. Imi trebuie neaparat insotitor? Daca da, de ce acte am nevoie? Imi trebuie semnatura ambilor parinti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti trebuie procura notariala, semnata de ambii parinti si de cel care te insoteste la drum, tutorele tau legal.
Pai, este nevoie ca toti 3 adultii sa mearga la un Notar Public, cu buletinele la ei si sa faca acel act notarial. Evident, si tu trebuie sa fii prezent, cu buletinul de identitate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu sa ai un insotitor major, daca nu mergi cu ambii parinti. De asemenea ai nevoie de carte de identitate sau pasaport, dupa caz si declaratia notariala a ambilor parinti, daca mergi cu alt insotitor decat parintii. Daca mergi cu un parinte este nevoie de declaratia notariala a celuilalt parinte.
Insotitor major poate fi si persoanalul de bord de pe avion sau soferul autocarului.