| AlicEcila a întrebat:

De ce acte ai nevoie pentru a calatori in strainatate sub 18 ani?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act de identitate, respectiv carte de identitate sau pasaport si sa fii insotita de parinti. Daca nu esti insotita de ambii parinti ai nevoie de o declaratie notariala, data de ambii parintii sau de parintele care nu te insoteste, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica insotitorul major.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să ai C.I. sau Paşaport valabil!

Iar dacă nu eşti însoţit de părinţi, ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| oprescudorin11 a răspuns:

Acordul ambilor parinti sau tutori, pasaport, insotitor sau daca nu ai unul numit de la plecare pana la destinatie.

| Dm_Paul_1996 a răspuns:

Procura facuta la notar de ambii parinti, in aceasta precizandu-se ca ambii parinti sunt de acord cu plecarea ta din tara.

| priboianucristian a răspuns:

De la notar ai nevoie de o procura in care semneaza parintii tai impreuna cu persoana majora cu care vei pleca in strainatate. nu poti pleca singura daca nu ai 18.