| Benyi_Tiby_1994 a întrebat:

Daca este vreun acvarist peaici, as avea o intrebare: Mi-am cumparat de curand niste pesti intr-un acvariu de 7l am 4 pestisori, dar de o jumatate de ora buna stau cu botu deasupra la apa?! de ce am motiv de ingrijorare? happy (primul meu acvariu) multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu au oxigen.nu ai filtru, aer la ei?

| cristi20ilie a răspuns:

Ce fel de pesti sunt? Asta este cel mai important. Sper sa nu fie carasi...Ai filtru la acvariu?
Pentru ca 7L de apa pentru 4 pesti e foarte putin, un acvariu mic se destabilizeaza mult mai repede decat un acavriu mare, plus ca apa trebuie schimbata in proportie de 25% la maxim 2 saptamani(apa care a stat in prealabil 24-48 ore la declorinat). Acvariu nu trebuie tinut in bataia directa a soarelui.Pot fi multe motive pentru care pestii stau cu botul deasupra apei.Mancare se da putina si cat consuma in maxim 3-4 minute, de 2 ori pe zi.