| Miranda27 a întrebat:

As vrea sa stiu niste lucrui despre pesti. In primul rand, cat costa un acvariu incapator (pentrumai muti pesti)? Cat costa incalzitorul pentru apa din acvariu? Si cat ar costa un peste sanitar? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| CenturyChild a răspuns:

Depinde de acvariu. Ceva decent ( de la 25l in sus) cred ca porneste de la 100 lei, Incalzitorul probabil 30 - 50 lei depinde de capacitatea de incalzire ( dar daca vrei sa-ti cumperi acvariu n-ai nevoie de incalzitor, ala e bun doar daca iti iei specii de pesti foarte sensibili gen discusi sau daca ai de gand sa-i reproduci si vrei sa le creezi conditii etc. Apa din acvariu e de obicei la temperaura camerei si majoritatea specilor de pesti "supravietuiesc" si la o apa la vreo 28- 30C - mai mult nu creste temperatura nici vara crede-ma. Tie iti trebuie filtru. Un filtru e cam tot asa (unul intern pentru un acvariu de vreo 25 de litri), probabil cam spre 100 de lei tot intern pentru ceva mai mare si alea externe ( ideale pentru acvarii peste 80l- 100l ) pornesc cam de la 250 lei in sus. Fara incalzitor iti traiesc pestii, fara filtru in schimb o sa se "murdareasca" apa ( ca sa zicem asa - in filtru se formeaza bacterii care ajuta la mentinerea unui biotop, fara bacteriile alea, pestii o sa-ti moara din cauza amoniacului produs de propriile lor reziduri. Sanitari sunt iarasi multi (si nu te gandi ca daca iti iei 1, 2... x sanitari o sa rezolve ei curatenia laughing. Poti sa-ti iei Pleco, Ancistrusi ( care ajung si la 15-20 de cm si sunt ceva mai scumpi, peste 10 lei, sau mai putin daca ii iei de mici dar care sunt mai indicatii cu acvarii mai lungi si mai mari >50l) sau Coridoras, care sunt probabil 5 - 10 lei si sunt mai indicati pentru acvarii mici - desi sunt pesti de banc si se simt mai bine daca ai 4-6. Asta cu "incaputul" pestilor in acvariu, exista o regula, cam 1cm de peste la 1l apa, adica sa zicem 5 pesti de 5cm in 25l de apa (cam asta ar fi regula minima). Citeste pe net si ceva despre ciclarea acvariilor de apa dulce eventual si cand cumperi pesti incearca sa nu-ti iei carasi/discusi/scalari mai ales daca iti iei un acvariu mic ( la astia se cam socoteste un peste pentru 50l apa). Stiu ca poate ti-am spus mai multe decat ai intrebat dar asta cu pestii e un pic mai complicat decat pare si in principiu daca nu respecti regulile astea o sa schimbi pestii saptamanal...

| Miranda27 explică (pentru CenturyChild):

Si pot trai mai multe specii de pesti impreuna? Am intrebat pe cineva si a spus ca se bat...

| Miranda27 explică (pentru Miranda27):

A da, si care e diferenta dintre pestii de apa dulce si apa sarata? Si cand trebuie sa le pun apa sau sa le-o schimbde unde sa le pu, de la robinet?

3 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Un avariu costa cateva sute de lei.dar depinde de cati litri vrei, incalzitorul e intre 20-40 lei si un sanitar 7-10 lei din cate tin minte