| adela500 a întrebat:

Daca v-ati lua un caine de talie mica, care ar fi acela? De ce? thinking

14 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Dacă mi-aş lua un căţeluş de talie mică, acela ar fi cu siguranţă un Shih Tzu deoarece este o rasă nobilă, câteodată arogantă şi semeaţă, alteori curajoasă şi politicoasă.
În primul rând, este căţeluşul ideal pentru companie, îi place să stea în preajma copiilor şi se înţelege de minune şi cu celelalte animale.
Este exteriorizat, foarte sigur pe el, pasionat și în altertă.
Shih Tzu este un excelent câine de pază.
Nu se simte bine dacă este separat de stăpânul său și poate deveni distructiv dacă este lăsat singur o perioadă mai lungă de timp.
Shih Tzu este docil și tăcut, de asemenea îi place să se joace. Este curajos și uneori încăpățânat. Se așteaptă să fie tratat ca un rege și răsfățat.
Shih Tzu este inteligent și poate învăța comenzile de bază pentru a deveni manierat și ascultător.
Îmi place foarte mult şi aspectul lui, are căpuşor de ursuleţ.
De aceea, consider că este animăluţul ideal de companie.
Pa-pa.

| MissDi a răspuns:

O corcitura.Pt ca nu vreau sa fie de o anumita rasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cihuahua.e mic dragalas si il porti in buzunar, ul de la spate.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Eu mi-as lua un Bichon Maltez sau Frise pentru ca sunt micuti, pufosi, albi ca zapada si extrem de draguti.
Sunt super jucausi si au niste ochisori negri si luciosi ca carbunele.
Sunt de buzunar si nu fac mizerie multa(daca e asa de micut).
Daca iti cumperi o fetita si face pui poti sa ii vinzi si faci bani multi pe ei.
Poti sa te mandresti cu el la prieteni ca ai un catelus atat de dulce.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Chiwawa este cainele ideal. Se mai numesc si catei de buzunar. Este foarte mic si dragalas, nu te speria de tremurat sau de latratul mic si dragalas. Iti recomand, am si eu o chiwawa de un an si se ataseaza repede de tine. Nu il/o lasa singur in casa, incepe sa miorlaie.

| marktheshark a răspuns:

As alege Bichon

| TomyRO a răspuns:

Daca ar fi sa-mi iau un caine de talie mica acela ar fi Bichon Frise.Deoarece sunt tare draguti, pufosi, albi ca zapada si sunt adorabili de jucausi.

| AjLee a răspuns:

Buna.
Eu daca mi-as lua un caine de talie mica, acela ar fi Beagle deoarece sunt caini simpatici, calmi, afectuosi, foarte sociabili, curajosi si inteligenti. Blana lor scurta nu lasa foarte mult par.
Eu consider ca este una din cele mai frumoase si inteligente rase de caini si animalul ideal de companie.

| maria89nic a răspuns (pentru AjLee):

Beagle-ul este de talie medie :-)

| CarlaHecox a răspuns:

Caniche pitic!
De ce?
Pentru ca:
- e mic
-nu lasa par DELOC (e si un caine recomandat pentru persoanele alergice din cauza asta)
- e al doilea cel mai destept caine din lume,deci practic il poti dresa extrem de rapid si de usor si vei stii ca ai un caine cu personalitate
- e foarte afectuos
- poate fi si linistit,dar si jucaus,cum e karma ta (sa zic asa) in momentul respecitv,asa devine si a lui
- nu latra mult
- nu e agresiv
- nu e temator
- prietenos cu copii,batrani,caini si chiar si alte animale
- e o rasa FOARTE sanatoasa,cu o durata luuuuunga de viata
- pot veni intr-o varietate de culori:alb,negru,maro,portocaliu,argintiu, cu pete, albastru (nu e chiar albastru, asa se numeste) si crem
-daca, caniche-ul pitic ti se pare putin prea mare (ajunge pana in 30 cm) poti alege caniche-ul Toy, care e exact la fel, doar ca mai mic (25-28 cm)
****Daca doresti sa-ti cumperi un caniche pitic, trebuie sa tii cont de faptul ca blanita sa superba poate creste destul de mult! Daca nu vrei sa te distrezi cu ea si sa-i faci tunsori fel-de-fel, o data la 2-3 luni il tunzi scurt (cu masina de ras, poti si acasa)****

| Ellie01 a răspuns:

Mi-as mai lua un westie pentru ca au personalitate, multi numindu-i "micii Napoleoni". Sunt jucausi, caraghiosi, uneori incapatanati, dar daca sunt educati corect, vor dezvolta o dragoste neconditionata pentru stapan. Iubesc aceasta rasa fiindca se poarta "ca niste copii" toata viata.

| Denymatrix a răspuns:

Pai alegerea mea este de talie medie, si aceea este chow chow.De ce? http://www.vanzare-caini.ro/ckfinder/userfiles/images/chowchow16.jpg ododo :o3

| Mihaelutza97 a răspuns:

Www.cainicanisa.ro uite un site cu caini de unde mi-am cumparat si eu un shih tzu si aici sunt toate chestiile despre caini pe care ai vrea sa le stii

| Birleanu_Maria_1975 a răspuns:

Un mini pischer sau un ciobanesc australian miniatural