| florynnaa a întrebat:

Dati-mi multe chestii despre zodia taur.:Xfundaa

Răspuns Câştigător
| Punct_9691 a răspuns:

Personalitatea zodiei Taur
Un Taur autentic gândeste si actioneaza conform realitatii. El îsi cunoaste limitele, iubeste ordinea, este obiectiv, nu amesteca obligatiile cu distractia, este rabdator, rezistent, practic, iubeste muzica si arta si mai ales placerea. Este adeptul naturaletei, al lipsei de complicatii. Este inimos, sociabil si are simtul umorului. Schimbarile nu-i stau în fire. Are nevoie de siguranta. Gândurile si sentimentele lui sunt ghidate de ideea de proprietate, chiar daca este vorba despre cea a partenerului. Daca Soarele este prost aspectat în horoscop, nativul Taur poate fi dominat de dorinta de comoditate si de placeri, dar si de încapatânare, gelozie.

Nativul din zodia Taur poate fi dur, unilateral si inflexibil, de neclintit din prejudecatile lui, imobil spiritual. Comportamentul Taurului depinde foarte mult de starea sa de spirit, fapt care nu face decât sa-l traga în jos. Stapânirea instinctelor poate deveni o problema. Perseverent si ferm, iubeste luxul si siguranta. Este un prieten credincios si un dusman neînduplecat.

Sanatate : În cazul nativului Taur, sunt sensibile gâtul, esofagul, partea superioara a aparatului respirator. Digestia poate fi proasta. Dupa ora - capra 2) Zodiac chinezesc(dupa an) - caine Capra In societate: Are o intuitie foarte buna, fapt pe care il descopera inca din copilaria tarzie si tine cont de ea in tot ceea ce intreprinde. Totusi, are si un dram de rationalism care o face mai circumspecta, obligand-o sa analizeze situatiile inainte de a lua vreo hotarare. Dar in principiu, face ce-i spune inima.

Cultiva o intreaga filozofie a frumosului, in toate ipostazele lui: se inconjoara de obiecte estetice, cauta sa armonizeze relatiile cu prietenii, se imbraca fantezist si are o gama mare de vise si povesti cu happy end in jurnalul sau. Isi doreste in jurul ei numai optimism si incearca sa impace toate spiritele, pentru ca natura ei sensibila nu poate suporta discordia, tensiunile si tumultul caracteristic cotidianului. Fericirea ei e strans legata de capacitatea de a-si pastra calmul in situatii de criza si de a avea in permanenta o stare vesela. Daca apar in viata sa circumstante care nu-i permit acest lucru , fiind gata sa o scoata din minti, e bine sa le inlature, ori, dupa caz, sa se departeze chiar ea de ele. Cainele este prin excelenta un prieten de nadejde. Este loial si devotat, blând si întelegator.

Filozofia de viata a Cainelui este materialista si se bazeaza pe un deosebit simt etic. Are un fler deosebit, iar când vede o nedreptate se zbârleste tot. Este foarte îndârjit împotriva necinstei si a asupririi. Nu e bine sa te pui cu el, mizând pe proverbul "Cainele care latra, nu musca", pentru ca nu e valabil si la el: pe cât de tunator latra, pe atât de amarnic musca.

Cainele este combativ si cinic din fire. Dupa el, pesimistul nu este decât un optimist bine informat. Nimic nu-l surprinde, nici macar scenariile cele mai sumbre. Nu prea crede în bunatatea oamenilor si, în general, nu are încredere în necunoscuti. Cu toate acestea, daca ai reusit sa îi cuceresti inima, Cainele îti va deveni un prieten de nadejde.

Îi place sa se miste în aer liber, în afara aglomerarilor urbane. Seara, nimic nu-i face mai mare placere decât sa stea lânga focul din camin, cu o carte în brate.

Filozof si realist, Cainele nu-si imagineaza ca poate schimba lumea. Pentru a se feri de dezamagiri, îsi alege cu grija prietenii, dupa ce i-a verificat cu atentie. În cercul lui închis, în care domneste afectiunea, Cainele este în sfârsit el însusi: un tovaras excentric si haios. 3) Zodiac druidic - castan Nativul din zodia Castan este de obicei inzestrat cu o frumusete rara si are tendinta de a fi foarte exigent cu sine. Nu il preocupa impresia pe care o face celor din jur si nu suporta falsitatea.

Are simtul dreptatii si este un bun diplomat. Este vesel din fire, dar poate fi un companion suspicios, dificil, care se simte jignit din orice, pentru ca nu este foarte sigur pe sine.

Nativul din zodia Castan adopta uneori o atitudine de superioritate si se considera un neinteles.

Isi gaseste cu greu un partener si, in general, iubeste o singura data in viata. 4) Zodiac indian - elefant
(10-20 mai) Nativul zodiei Elefant din zodiacul indian este o persoana linistita si asezata, rabdatoare si perseverenta. Oricâte dificultati ar întâmpina, reuseste întotdeauna sa-si atinga scopurile.

Nativul din zodia Elefant tine foarte mult sa aiba o profesie care sa-i faca placere. Nu îl intereseaza posturi de conducere, dar poate fi un angajat constiincios si foarte eficient.

În viata personala, nativul din zodia Elefant este un familist convins si isi doreste o viata de familie tihnita, alaturi de un partener blând ca si el. 5) Zodiac floral - bujor Caracteristici generale
Aceasta persoana este introvertita, cu o lume interioara bogata in emotii si ganduri care evadeaza usor intr-o atmosfera idilica. Are o imaginatie destul de bogata, imaginatie care porneste nu atat din mintea foarte elastica, ci din emotiile foarte puternice care ii inunda sufletul. Se ataseaza de propria lume interioara, fara a fi o visatoare care traieste in totalitate rupta de realitate. Ea poate fi foarte bine ancorata in realitate, dar poate prefera in acelasi timp refugiul intr-o lume a emotiilor foarte intime, pe care si le poate ascunde de ochii celorlalti. Acest atasament fata de propriile vise o face insistenta in a-si gasi in realitate proiectia emotiilor. Multi o vor numi de aceea o idealista. Ea doar persevereaza in gasirea unui corespondent cu lumea sa interioara. Se poate dovedi incapatanata, insistenta facand impresia unui om habotnic si marginit. Poate crea impresia ca nu o intereseaza viata celorlalti, dar ea pur si simplu nu poate trece peste propriile necesitati.
Iubeste siguranta si confortul, viata familiala, tihna caminului. Din acest motiv poate refuza multa vreme sa se rupa de parinti, daca acolo s-a bucurat de liniste. Teama de a schimba acest cadru protector o face sa amane casatoria, iar cand o va face va fi foarte atasata de propria formula conjugala. Din acest moment accentul in viata ei cade pe armonia vietii de familie si implinire sentimentala. Stabila in sentimente, apreciind statornicia si o viata lipsita de mari variatii, va fi foarte atenta la fericirea ei conjugala. Pasionala, posesiva, implicata cu toata fiinta in dragostea pe care o traieste, aceasta persoana nu poate trai singura. Este foarte calda, afectuoasa, si nu-i lipseste nici initiativa in dragoste. Se poate spune ca este facuta pentru dragoste. In tinerete este mai inflacarata si poate de aceea mai nestatornica, dar cand cineva stie sa-i ofere pasiune si constanta in dragoste va demonstra ca ea este o fiinta foarte profunda si statornica.
Caracteristica: pasiunea pe care o pune in tot ce face
Compatibilitate: Bujorul, Albastreaua, Orhideea, Macul 6) Cum recunosti un taur? Aspectul fizic
Este foarte usor sa recunosti un Taur dupa constitutia oarecum greoaie. Indiferent cat de suplu este respectivul nativ, va avea un corp greoi, observabil si in stilul de mers. In general, au pometii proeminenti si gura si nasul largi. Fiind dominati de zodia Venus, sunt atragatori prin aspectul general al siluetei.

Comportament
Este foarte usor sa recunosti un Taur dupa stilul sau sociabil si foarte lejer de a intra in discutii. Este o persoana care se face foarte usor placuta si sunt foarte usor de abordat. Le place mult sa manance lucruri bune si sa fie inconjurati de lucruri frumoase si nu va fi prea greu sa observi ca acorda o mare importanta felului in care arata si felului in care se imbraca. Le place sa arate mereu impecabil, elegant si la moda.

Cum il testezi
Nimic mai simplu: ii ceri cu imprumut niste bani fara a-i da alte detalii. Daca iti pune o mie de intrebari inainte de a se hotari daca sa ti-i dea sau nu, este clar ca este Taur. O alta idee ar fi sa il inviti la masa in oras. Iti vei putea da seama daca este sau nu Taur dupa felul in care comanda: daca va comanda mancare multa si vei vedea ca ii este pofta chiar inainte de a primi mancarea, esti langa un Taur. 7) Despre femeia taur: In general Femeia Taur lasa imaginea frigiditatii absolute caci ea, prin excelenta, reprezinta o zodie de pamant. La ea forta copleseste sensibilitatea.

Nu poate fi convinsa, nici sedusa ori luata repede, fiindca singurul caz in care se poate obtine ceva de la ea se produce atunci cand ea este cea care alege. In astfel de momente face surpriza de a revela pasiuni greu imaginabile, dar ramane in continuare capricioasa si exigenta. Partenerul se va lovi de perioade cu comportamente aflate la toate extremele posibile.

O particularitate cu totul notabila este ca poate da dovada de fidelitate, in sensul aratat mai inainte, mai multor barbati in acelasi timp. Reuseste sa faca acest lucru cu atata naturalete, incat nici unul dintre amanti nu observa. Pe de alta parte, sufera cumplit de gelozie, din cauza unui simt al proprietatii cu totul exagerat.

Va astepta aparitia barbatului potrivit, nici un alt pretendent nefiind capabil sa ii smulga promisiuni. Atunci se va casatori si ii va ramane fidela, pentru ca nu suporta compromisurile. 8) Despre barbatul taur Barbatul Taur este cel mai stabil si mai rabdator partener din cati exista. In viziunea lui, femeia este o opera de arta si o trateaza in consecinta: ii ofera siguranta, confort si dragoste, pentru ca ea sa nu isi piarda stralucirea, ci sa ramana ca in prima zi in care s-au cunoscut. Va fi al unei femei tandre, cu bun gust, inteligente, rafinate, sensibile. Este in esenta, un romantic, desi cu greu recunoaste acest lucru.

In pat nu suporta graba. Ii plac mangaierile delicate, lente. Nu se indoieste nici o clipa de virilitatea lui, chiar se poate spune ca are o parere exagerat de buna despre propriile dotari si capacitati sexuale.

In ciuda aspectului deseori masiv, este un barbat cu un suflet delicat si foarte sensibil la frumos. Prezenta lui are darul de a le face pe femei sa se simta mai tinere si mai frumoase. Datorita acestei calitati, leaga foarte multe relatii de prietenie cu femeile, dar nu neaparat pe fond erotic.

Datorita felului sau de a fi, orice legatura capata un aspect fericit, caci prin felul de a face dragoste, poate fi considerat un iubit desavarsit.

In ceea ce priveste mariajul, Taurul fie nu se casatoreste niciodata, fie isi oficializeaza mai multe legaturi pe parcursul vietii. In cel de-al doilea caz, va renunta in cele din urma sa oficializeze ceea ce - presimte el ca nici de data asta nu va avea noroc se va risipi 9) Parfumul femeii taur Personalitate
Unei tauroaice nu mege sa-i insiri gogosi: calma, realista, ea are simtul realitatii si este cu picioarele pe pamant: ii place tot ceea ce este durabil, concret, solid. Insa este si o femeie senzuala. Fidela (insa pana la rutina), ea este si geloasa din fire si poate face adevarate crize de nervi... Ce mai, cand o apuca, sa nu-i stai in cale!

Parfumul ei
? Ea are nevoie de tinerete si de prospetime: Noa de la Cacharel cu notele sale aldehidate (bujor albi, coriandru, cafea, smirna si tamaie);

? Sau Polo Sport Woman de la Ralph Lauren, ametec de prospetime si indrazneala (menta, citrice, mac de California, frezie, crin, cedru, abanos, mosc alb...);

? Oi Feminite du Bois de la Shiseido, un omagiu adus frumusetii, feminitatii pure si senzulale (cedru de Athos, note florale si fructate in amestec cu o boare usor picanta). 10) Relatia unui taur cu banii Sunteti in primul rand o fire calculata si acest lucru se va vedea foarte bine si atunci cand este vorba despre bani. In acelasi timp, Taurilor le place sa fie inconjurati de lux, iar acest lucru implica si faptul ca au nevoie sa castige multi bani. In concluzie, banii vor ocupa un loc foarte important in viata ta si vei munci mult pentru a-i obtine.

Nu iti place sa cheltuiesti excesiv, esti destul de calculat si te gandesti de doua ori inainte de a cumpara ceva. Cu toate acestea, iti plac lucrurile de calitate si mai ales iti place sa fii inconjurat de stil si rafinament si, in consecinta, vei cheltui destul de mult. Vei avea totusi grija sa ai rezervele tale sanatoase in banca.

Nu iti place sa imprumuti cu bani, dar atunci cand o persoana de incredere iti cere un imprumut nu o vei refuza. Vei fi insa cu ochii pe ea sa iti inapoieze banii la timp si probabil ca nu iti va conveni foarte tare. 11) Stilul de shopping al Taurului Cum iti place foarte mult comfortul si apreciezi momentele in care te poti bucura cu adevarat de el, esti o pofticioasa prin definitie. Atunci cand nu dispui de bani de cheltuiala, te simti ca si cand ai fi bolnava. In materie de shopping meriti o diploma: iti place sa cumperi si, prin urmare, esti si foarte informata in acest domeniu. Stii perfect unde, ce si cum se cumpara si, mai ales, cat costa.

Stii clar bugetul disponibil si ce anume vrei in schimbul lui. Iti place confortul si sa iti faci micile placeri feminine. Problema este ca adori si chilipirurile in acelasi timp si simti nevoia sa nu iti dai nici peste cap bugetul cu cheltuielile nenecesare. Cele mai reusite ?sesiuni? de cumparaturi sunt cele pentru care ai planificat o dupa-amiaza intreaga si in care pornesti insotita de cea mai buna prietena. Ai nevoie de timp si vrei sa te poti desfata clatindu-ti ochii prin magazine, nu doar sa dai o fuga in cautarea a ceea ce ai nevoie.

Daca se mai intampla sa exagerezi cu cheltuielile, te abtii pana se reechilibreaza fondurile. Oricum tu tii banii in familie si vrei sa te bucuri de tot confortul. 12) Cadouri pentru femeia taur Tauroaica ta este o femeie practica, care adora confortul si lucrurile frumoase. Totusi cadourile frumoase, dar nepractice nu o vor incanta deosebit de mult. Cadouri minunata pentru femeia ta Taur ar putea fi o trusa SPA care sa contina saruri de baie, masti de fata si alte produse de hidratare a pielii. O idee excelenta ar fi sa nu uiti sa o scoti pe Tauroaica ta la o seara deosebita in oras de Ziua Femeii si sa mancati la un restaurant renumit 13) Cariere potrivite pentru taur Domenii de interes
Esti pasionata deseori de desen si pictura, asa ca arhitecura este un domeniu catre care ti-ar placea sa te orientezi. De asemenea, politica este un domeniu pentru tine, datorita caracterului tau social si elecventei de care dai dovada.

Atuuri
Atuurile tale sunt capacitatea de concentrare si sinteza si in special perseverenta. Aceasta perseverenta te ajuta sa iti urmaresti cu atentie scopurile si in general sa ti-le si atingi. De asemenea, un atu este faptul ca impui respect, atat subalternilor, cat si superiorilor tai.

Ceea ce conteaza cel mai mult pentru tine este sa lucrezi intr-un mediu armonios, iar remuneratia obtinuta sa iti ofere o situatie materiala satisfacatoare.

Cariere in care stralucesti
- Bancher, contabil (esti foarte calculata, iti place sa lucrezi cu cifre si esti calata pe ideea de eficienta)
- Programator (ai o capacitate de sinteza si structura deosebite)
- Politician (stii sa convingi oameni si inspiri incredere)
- Arhitect (esti pasionat de desen si pictura) 14) Stilul de lucru al taurului Cuvantul care iti caracterizeaza stilul de munca este constiinciozitatea. Cand este vorba de munca, dai ce ai mai bun din tine si esti foarte atent la toate detaliile. Stii sa inveti din experienta si nu vei repeta in general greselile facute o data.

In general, esti deschisa catre multe domenii si in mod cert ai multe preferinte, multe pasiuni si inclinatii si mai ales multe domenii in care esti as. Sefii si colegii te admira mai ales pentru puterea ta de munca, esti genul care munceste cat pentru trei. Rezolvi cu usurinta dificultatile si rezisti oboselii. Energia ta debordanta este cea care te ajuta sa ajungi acolo unde ai nevoie in viata.

Esti o buna colega, legi repede relatii de amicitie cu cei cu care lucrezi si stii sa creezi o atmosfera relaxata la locul de munca. Rabdarea este de asemenea unul din punctele tale forte. Esti calma si stii sa rezolvi conflictele pe cale amiabila. Totusi, daca esti intr-o zi proasta este mai bine sa nu fii contrazisa. Esti onesta in afaceri si nu lasi niciodata lucrurile neterminate.

Taurul este un semn de pamant, deci si tu vei fi in primul rand practica si realista. Esti o buna organizatoare, deseori iti planifici totul dupa un orar practic pe care il respecti. Dai dovada de o foarte buna concentrare si de tenacitate. Cand iti propui ceva, te concentrezi pe respectivul obiectiv si iti atingi scopul prin perseverenta. Stii sa sintetizezi foarte bine informatia si esti capabila sa inveti cu usurinta la orice varsta.

Venus, planeta care te domina, iti va da un simt innascut al valorilor autentice si al esteticului. Te vei simti atrasa de arta si de estetica.

Ca defecte, nu stii sa recunosti cand gresesti, nu iti asumi o decizie gresita. Nu prea iti place sa ti-se faca observatie, caz in care poti deveni irascibila 15) Caracteristici generale Motto-ul zodiei Taur:
Gasesc securitatea în interiorul meu si dezvolt propriul meu simt al valorilor. Ma ancorez pe Terra si-mi exprim în mod firesc senzualitatea.

Cuvinte cheie ale zodiei Taur:
posesie, achizitie, tenacitate, materialism, stabilitate, realism, confort, aviditate, siguranta, interes, bani, încapatânare, gelozie, fidelitate, lacomie, frumusete, arta

Caracteristici generale:
Zodia Taur este o zodie feminina de pamânt, predominant practica, guvernata de planeta Venus, planeta care sporeste talentele artistice, gustul pentru frumos, senzualitatea, sociabilitatea, bunul gust, atractia fizica, dar si gelozia, superficialitatea, nepasarea, imoralitatea uneori.

Uite aici multe chestii despre zodia taurlaughing

Fundaaa?batting eyelashes

7 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Iti e lene sa citesti pe net?

| Buggy a răspuns:

Buna.Sunt taur, dar nu stiu nimic(desi as vrea).

| Mihaelaa98 a răspuns:

Pe net gasesti mult mai mute chestii rolling on the floor))

| stick a răspuns:

Google.ro

| beautifulkiss a răspuns:

Buna
Motto-ul zodiei Taur:
Gasesc securitatea in interiorul meu si dezvolt propriul meu simt al valorilor. Ma ancorez pe Terra si-mi exprim in mod firesc senzualitatea.

Cuvinte cheie ale zodiei Taur:
posesie, achizitie, tenacitate, materialism, stabilitate, realism, confort, aviditate, siguranta, interes, bani, incapatanare, gelozie, fidelitate, lacomie, frumusete, arta

Caracteristici generale Taur:
Zodia Taur este o zodie feminina de pamant, predominant practica, guvernata de planeta Venus, planeta care sporeste talentele artistice, gustul pentru frumos, senzualitatea, sociabilitatea, bunul gust, atractia fizica, dar si gelozia, superficialitatea, nepasarea, imoralitatea uneori.

| BuggsBunny a răspuns:

Perioada 21 aprilie - 21 mai
Compatibilitate cu alte zodii

EXCELENTA (100%) - Taur, Fecioara, Capricorn
BUNA (80%) - Rac, Pesti
DELICATA, RISCANTA (60%) - Leu, Varsator
DIFICILA, DAR INTERESANTA (50%) - Scorpion
DIFICILA, CU DATORII KARMICE (20%) - Sagetator, Balanta
NERECOMANDABIL (10%) - Gemeni, Berbec
Taurul este un om simplu, fara pretentii prea mari nici de la el, nici de la viata. Munceste plin de constiinciozitate, îsi vede de treaba sa, face totul pentru a-si asigura propriile nevoi, dar mai mult nevoile primare, fara a avea teluri prea înalte în viata. Cauta numai situatiile pasnice, armonioase, nu-i plac conflictele sau dezechilibrele de nici un fel. Îi plac placerile vietii: o mancare buna, un vin fin, multa dragoste, mult sex, natura, tot ceea ce-i inspira confort si calm, unde se simte bine, fara ca nimeni sa îl deranjeze. Pentru ca îi place mancarea buna, poate avea tendinte de îngrasare. Nu le place riscul, ci doar lucrurile sigure si clare, de aceea ar putea rata multe sanse de-a lungul vietii din cauza fricii sale de a-si asuma riscuri. Nu se implica în nimic ce-i inspira nesiguranta. Stie ca o viata îndestulata este si costisitoare, de aceea face tot posibilul sa obtina sumele necesare unei vieti confortabile, tocmai de aceea lucreaza cu atata sarg. Îl atrag banii, posesiunile, proprietatile, acumularile de bunuri sau economii. Contul în banca este foarte important pentru el, deci poate fi si un mare materialist. Desi îi place sa acumuleze, este si foarte darnic, placandu-i sa faca – dar sa si primeasca – daruri celor dragi. Îi place tot ce e frumos: arta, lucrurile aratoase si de bun gust, îi place chiar sa colectioneze obiecte frumoase, chiar daca nu tine cont întotdeauna si de latura utila a acestora. Daca lui îi plac, asta e tot ce conteaza. Îl atrage un mediu luxos, confortabil, placut. Ba chiar – om simplu cum este – i-ar placea sa traiasca la tara, într-un spatiu natural si linistit.
odie feminina de pamant, predominant materialista si practica, guvernata de planeta VENUS, planeta care sporeste talentele artistice, gustul pentru frumos, senzualitatea, sociabilitatea, bunul gust, atractia fizica, dar si gelozia, superficialitatea, nepasarea, imoralitatea.
Simbolul zodiei Ideograma semnului zodiacal sugereaza un cap de taur, format din cercul spiritului ce sustine si ilumineaza semiluna sufletului.
Funda?:X:X

| anonimă_1500 a răspuns:

Culorile zodiei Taur: galben, galben-portocaliu, nuante de huma
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Taur: coral, smarald
Metale caracteristice pentru zodia Taur: cupru
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Taur: vineri

Principalele calitati ale zodiei Taur: loialitate, tenacitate, stabilitate, rabdare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Taur: bunastare materiala, confort
Defecte ale nativului din zodia Taur: încapatânare, tendinta de a deveni prea posesiv si materialist

Relatii între zodia Taur si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Fecioara, Capricorn
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Leu, Scorpion, Varsator
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Varsator
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Leu
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Gemeni
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Scorpion
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Fecioara
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Berbec, Capricorn
Personalitatea zodiei Taur

Un Taur autentic gândeste si actioneaza conform realitatii. El îsi cunoaste limitele, iubeste ordinea, este obiectiv, nu amesteca obligatiile cu distractia, este rabdator, rezistent, practic, iubeste muzica si arta si mai ales placerea. Este adeptul naturaletei, al lipsei de complicatii. Este inimos, sociabil si are simtul umorului. Schimbarile nu-i stau în fire. Are nevoie de siguranta. Gândurile si sentimentele lui sunt ghidate de ideea de proprietate, chiar daca este vorba despre cea a partenerului. Daca Soarele este prost aspectat în horoscop, nativul Taur poate fi dominat de dorinta de comoditate si de placeri, dar si de încapatânare, gelozie.

Nativul din zodia Taur poate fi dur, unilateral si inflexibil, de neclintit din prejudecatile lui, imobil spiritual. Comportamentul Taurului depinde foarte mult de starea sa de spirit, fapt care nu face decât sa-l traga în jos. Stapânirea instinctelor poate deveni o problema. Perseverent si ferm, iubeste luxul si siguranta. Este un prieten credincios si un dusman neînduplecat.

Sanatate : În cazul nativului Taur, sunt sensibile gâtul, esofagul, partea superioara a aparatului respirator. Digestia poate fi proasta.
aurul este un om simplu, fara pretentii prea mari nici de la el, nici de la viata. Munceste plin de constiinciozitate, îsi vede de treaba sa, face totul pentru a-si asigura propriile nevoi, dar mai mult nevoile primare, fara a avea teluri prea înalte în viata. Cauta numai situatiile pasnice, armonioase, nu-i plac conflictele sau dezechilibrele de nici un fel. Îi plac placerile vietii: o mancare buna, un vin fin, multa dragoste, mult sex, natura, tot ceea ce-i inspira confort si calm, unde se simte bine, fara ca nimeni sa îl deranjeze.
ziua sa caracteristica este "vineri"
planeta guvernatoare este "venus"
materialul caracteristic este "cuprul"
culori energizante "roz" si "vernil"
numere norocoase "4" "6"
simtul cel mai dezvoltat este "pipaitul"
varsta specifica este "batranetea"
perioada din zi caracteristica este "noaptea"
anotimpul preferat este "iarna"

si eu sunt tot taur :* funda?batting eyelashes