| Girly97 a întrebat:

De cateva zile perusul nostru pe care il avem de vreo 6 luni ciripeste foarte tare cand ma vede dimineata in sufragerie. Iniante era mai calm si ciripea mai rar si incet insa este tare galagios cand ma vede. Credeti ca are ceva cu mine?

6 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Cu cât ciripește mai tare cu atât este mai sănătos. Probabil iti arată că acum nu ii este frică de perusă ca să ii pui iar împreună. Sau poate are chef de joacă.

| Cleo96 a răspuns:

Buna
Este singur?
Daca da pune-i o oglinda sau găsește-i o partenera si nu il tine la răcoare, altfel...adio!
Succes?

| Girly97 explică (pentru Cleo96):

Nu, este cu o perusa de 9 ani care stau in colivii diferite pentru ca perusa mai mare se purta urat cu el.

| Andras_Andrei_Daniel_2000 a răspuns:

Nu doar ca s-a acomodat si se simte in largul lui si ciripeste ori de veselie ori ca ii este foame

| Girly97 explică (pentru Andras_Andrei_Daniel_2000):

In fiecare zi ii schimb mancarea si apa iar el mereu are mancare sau apa daca doreste.

| Cleo96 a răspuns (pentru Girly97):

Nu e nevoie sa ii schimbi mancarea in fiecare zi(faci risipa), ci doar sa o cureți; apa in schimb da!
Si sa-i faci curat in cușca o data la cateva zile sau cand este nevoie!