| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce animalele care nasc pui bolnavi si ii mananca nu se imbolnavesc?

2 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Se nasc bolnavi cu sensul de 'defecti genetic', nu 'imbolnaviti'. Nu se nasc raciti sau cu gripa, nu au niciodata boli care sa se transmita prin virusi si bacterii, ci pur si simplu mutatii care nu se transmit.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Cum a spus si antevorbitorul meu, in general ei se nasc cu defect genetic. Chiar si de s-ar naste cu o boala anume, sistemul imunitar ar puilor nu poate lupta cu boala respectiva, pe cand sistemul imunitar al mamei poate.