| mioara a întrebat:

Dece in generatia de acum se nasc atatia copii bolnavi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Traim intr-o lume bolnava. Daca parintii sunt bolnavi, nu neaparat de boli fizice sau vizibile/cunoscute, si au un mediu bolnav de certuri si tensiuni, cum ar putea fi copiii?

5 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Din mai multe motive de care suntem vinovati si greseala se plateste. Le enumar pe cele mai importante: alimentatia nesanatoasa, alimente pline cu E-uri si alte substante nocive pentru organism, goana dupa sex cu orice pret si protectia cu fel de fel de anticonceptionale (multe sunt facute de firme fara nume si insuficient testate), perversiunile care acumuleaza diverse boli, igiena mai ales intima la femei dar si la barbati care lasa de dorit de multe ori, consumul de bauturi alcoolice si nalcoolice dubioase si in cantitati mari, poluarea, radioactivitatea, stresul cotidian, oboseala cronica etc. sunt principalele cauze. Priviti in jur si le veti descoperi singuri.

eileen
| eileen a răspuns:

Cernobal, poluare, hrana proasta, stress.

| kh1ss a răspuns:

Pt ca nu traim sanatos tongue din pacate

| leluc a răspuns:

Pentru ca secolul in care traim este bolnav. Nu e doar poluarea, virusii. E stresul care este transmisibil si imbolnaveste, tensiunea care poate fi atat de usor transmisa copilului chiar din pantec.
Apoi alimentatia. Industria alimentara este bolnava si plina de chimicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atat timp cat alimentele nu mai sunt ce au fost odata, mancam fructe, legume si animale crescute fortat, pierdem noptile prin cluburi, fum de tigara, muncim ca robii, suntem rai, invidiosi, egoisti, suntem dependenti de medicamente, vitamine sintetice...si cate ar mai fi de spus...cum sa se mai nasca bietii copii?