| anonim_4396 a întrebat:

De ce cainii traverseaza pe trecerea de pietoni? Pe bune, in fiecare zi cand merg in oras e imposibil sa nu vad un maidanez care traverseaza pe trecere, cu coada ridicata si limba scoasa, foarte fericit.
Stiu ca sunt animale destul de inteligente dar totusi, sa faca corelatia intre zebra si traversarea corecta? Si in plus in majoritatea cazurilor ii vad traversand singuri, fara sa fie alti pietoni pe langa ei, deci o fac din proprie initiativa, nu tinundu-se dupa altii.
Care e explicatia?

11 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Ei vor sa fie ca oamenii,daca omul sta in pat si el se urca in pat,sunt foarte destepti,ei vad ca oamenii trec pe trecerea de pietoni iar masinile asteapta si ei tot asa fac, sunt foooarte destepti, animelele mele preferate!happy

| fuckThisLife a răspuns:

Explicatia e ca sunt foarte destepti,nu degeaba sunt prietenii nostri cei mai buni, e simplu, au vazut ca masinile opresc pe zebra...cat de anima ar fi ele tot inteleg laughing

| greenmile00 a răspuns:

E vorba de copierea comportamentului. Cainii au un simt de observatie foarte dezvoltat, si incearca sa reproduca multe din tiparele pe care le observa.
In principiu, trecerea pe la locurile special amenajate este un tipar pe care si oamenii il urmaresc. Cainii doar preiau ideea.
Nu ar trebui sa te mire nici daca ii vezi ca trec pe culoarea verde. Eu am observat, si initial si eu am fost mirat. Dar totul se reduce pur si simplu la tipare.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Cainii vagabonzi sunt cele mai infecte creaturi! Evit sa ii calc cu masina pentru ca imi distrug masca de protectie. Sunt inteligente pe draq daca ai fi citit si tu o carte ai stii ca toate animalele sunt considerate irationale. Tot ceea ce fac este din instinct.

Stii cum poti sa ti dai seama de ce un animal este irational fata de un om?

-Un copil de 1-2 ani daca ii arati ceva cu degetul acesta se va uita in directia indicata - instictul lui de rationalism.
-Daca ii arati cu degetul la un caine orice, el va continua sa se uite la degetul tau - semn de irationalism...

Si exemlele pot continua.

| Karbox a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Ce idioata mai esti. Esti mai proasta ca un caine. Bine ca ai citit tu carti acum si esti fata desteapta. Un om care citeste carti nu vorbeste asa idioato.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Karbox):

Sa-i lingi in bot dupa ce isi manaca fecalele.
http://www.dresajprinjoaca.ro/dresaj/coprofagie.php

| Karbox a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Eşti frumoasă, eşti bine dotată(ai nişte sâni...:-D). Dar trebuie sa ai si puţina iubire pentru animale. Dacă ai avea un câine ai vedea ca e mai deştept decât crezi. Câinii poate îşi mănânca excrementele, fiecare cu treburile lor.Ia uite ce fac semenii noştri[mai rau decat câinii: inghit excrementele altcuiva]: http://www.2girls1cup.nl/

NU VREAU SA TE SCÂRBESC CĂ EŞTI PREA FRUMOASĂ

| valThina a răspuns:

Explicatia : sunt mai destepti decat unii oameni laughing au vazut ca oamenii trec pe acolo si ca masinile opresc si acum fac si ei acelasi lucru, chiar daca sunt oameni care trec strada o data cu ei sau nu

| Roxy a răspuns:

Pentru ca sunt desteptii si copiaza ce vad la oamenii:X
Sunt mai inteligenii ca multi dintre oamenii.pacat ca nu dispun de atatea drepturi si ca nu vorbesc:X

| xAbb a răspuns:

Sunt foarte Destepti tongue Poate s`au adaptat la viata "de oras". daca aduci un caine din zona rurala nu cred ca va sti pe unde sa traverseze...winking

| Lery a răspuns:

E ceva normal.Cainii strazii ii vad pe oameni cand si cum traverseaza zebra iar atunci o fac si ei ca sa nu mai fie calcati de toti handicapatii care merg cu viteza sau nu le pasa de anilale(vai ce tampiti)in fine.Eu am un caine in sat, o corcitura de lup.Ni s-a stricat clanta si tatal meu a trebuit sa ia alta si sa o monteze.Intre timp catelul a fost foarte atent la ce s-a lucrat iar dupa 2 zile a deschis singur usa. Dupa 1 luna si ceva a deschis usa care era inchisa cu cheia(a invartit cheia in usa cu laba)Dci cainii su ffff desteptihappy.