| anonim_4396 a întrebat:

Suntem pe un drum național, drumul principal al localității prin care trecem. În fața noastră avem o intersecție cu 2 drumuri locale la dreapta și stânga. Zonă mai îngustă, dar des circulată de mașini și pietoni. Pe partea noastră de intersecție e trecere de pietoni. Mașina din fața noastră semnalizează stânga și oprește după trecerea de pietoni, așteptând să poată vira la stânga, iar noi oprim mașina înainte, lăsând trecerea liberă. Până aici nimic ieșit din comun.

Din dreapta noastră vine un biciclist care oprește la trecere și se dă jos. Vrea să traverseze. Se uită puțin stânga, dreapta și mergând normal traversează. Aici începe acțiunea. Merge și, ajungând pe partea cealaltă a drumului e văzut cam în ultima clipă de un șofer care pare că rula cu aprox. 40km/h. Biciclistul se retrage instant înapoi și mașina oprește brusc, intrând puțin cu botul pe zebră. Biciclistul traversează apoi speriat. Se pare că nu s-au văzut nicicare unul pe altul din cauza mașinii care aștepta să vireze la stânga.

Întrebare: în caz de impact, cine era vinovat: biciclistul, șoferul sau ambii?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus, daca ciclistul ar fi fost accidentat, este vinovat conducatorul auto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca soferul. Biciclistul trecea legal

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca permisul l ai luat pe bune stii, daca l ai luat pe șpagă atunci stie instructorul, ia intreaba l pe el.