| Trefla a întrebat:

De ce lumea stie doar de rasele astea de caini(Ciobanesc German, Bichon)si de ce zic la ciobanesc german "Caine Lup"? Sau le e rusine sa pronunte "Ciobanesc" si "lup" e un cuvant cool... Pun pariu ca unii nici nu stiu ca exista rasa din "Beethoven" care se numeste Saint Bernard.Nu zic acum ca nu apreciez cele doua rase, doar nici celelalte nu trebuie uitate.

4 răspunsuri:
| Lolly184 a răspuns:

De ce sa ne fie rusine sa pronuntam "ciobanesc"? Majoritatea romaniilor ii spun caine lup, pentru ca asa ne-am invatat si stai linitit ca nu stim numai de ciobanesc german si de bichon ca nu suntem chiar atat de batuti in cap. si foarte multi oameni stiu numai de rasele de mai sus pentru ca sunt cele mai comune.Probabil sunt unii oameni, nu numai romani, care nu stiu de rasa saint bernard. Stai tu linistit ca nu numai unii romanii sunt asa, cei de afara sunt si mai rau asa ca sa nu mai judecam romanii. Intrebarea asta a fost pusa pentru a arata cat de "inteligent" esti tu?

| Diablo666 a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor)))))
ON: Trebuia sa pui si dog german si incadrai toate categ de rase (mici, medi, mari)
Sa revenim...denumirea de caine lup vine de la asemanarea ciobanescului cu lupu.in FCI e trecut "German sheperd dog".asa ca dc ne'ar fi noua rusine?smug
Majoritatea stim despre mai multe rase, mult mai multe rase decat acelea 2.
P.S: Multumesc mult ca mi'ai spus de existenta rasei st bernard... fara inteligenta ta cine stie ce pateam?nail biting

| Trefla explică:

McTre uite ca la asta nu m-am gandit.Astept si alte parerihappy

| DexterKill a răspuns:

Asta cu cainele lup se afla in poporul nostru de pe vremea mioritei, asta cu ciobanescu german a venit la noi mai recent. Si nu nu e o rusine, e doar perpetuarea limbii maternehappy. Daca te crezi hip-hop-er ar trebui sa ajuti si tu la acest lucru, cum zic parazitii "De dragu diversitati, citesti o carte!"