| PuFiLiCi98 a întrebat:

De ce perusul mascul fuge de femela si nu suporta sa stea langa ea? Observ ca nu se scarpina reciproc, foarte rar...dar in timpul zilei incearca sa o pupe dar seara ii mai trage un cioc.

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Femela e agresiva? Il bate? Asa a fost si la mine, masculul nu vrea sa o supere si se lasa dominat de ea.

| PuFiLiCi98 explică (pentru AtateaConditii):

Nu il bate, vad ca se inteleg cand sunt afara liberi...in colivie se mai ciondanesc. Afara se pupa dar in colivie nu.

| Celcareajuta a răspuns:

Femela de perus, ca si alte femele din alte specii, are un mic defect: e cicalitoare. Cum perusul mascul nu poate sa iasa din cusca sa se duca la job, acesta incearca sa pastreze o distanta sanatoasa. Incercarile de a o pupa in timpul zilei le face cu scopul de a ii astupa pliscul ca sa nu il mai cicaleasca! Putem observa dupa cum spui tu ca dupa o zi in care este alergat de femela, masculul recurge la violenta domestica administrandu-i: "un cioc".

Probabil ca au o problema de compatibilitate...sad ca si oamenii, nu toti ne intelegem intre noi.

| Dodgge a răspuns:

Ar mai fi doua motive, in primul rand esti sigur ca este femela? al doilea motiv este ca daca nu au aceeasi culoare exista sansa sa nu se agreeze prea mult