| YLLL a întrebat:

Am 2 perusi[femela si mascul]. ia-m primit de la niste vecini acum 2 ani. Dar cu perusul am ceva probleme.de cateva luniare ca un fel de umflatura f urata pe cioc, care este ca un fel de coaja.si este acoperita cu sange:-s inainte era f vioi dansa, vorbea dar de cand are coaja aceea pe cioc nu l-am vazut dansand, nimic.sadOare i-a crescut pe cioc sau in locul acela i-a cazut ciocul?sad Daca la-s duce la veterinar i-ar putea face ceva?

9 răspunsuri:
| Ianaaable a răspuns:

Ei mimi. trebuie sa-l prinzi chiar daca o sa se sperie putin, are nevoie neaparat de tratatment; nu-i nimic foarte grav dar trebuie tratat. bafta!happy

| anka a răspuns:

Am patit si eu asa cu perusul meu. E un fel de ciuperca pe cioc. Se vindeca repede daca il dai cu tetraciclina unguent o data pe zi. Pana la urma coaja dispare si va fi la fel de vesel ca inainte. Nu te speria ca nu se ia boala de la pasari la om poti sa il ingrijesti linistita.

| anka a răspuns:

Pana la urma tot il prinzi. Gandeste-te ca ii e frica saracul de el. Il tii bine cu toata mana si cu cealalta il ungi pe cioc. Roaga pe cineva sa te ajute daca ti-e mila.

| YLLL explică:

Anka. problema e ca nu pot sa pun mana pe el.se tot zbate si nu pot sa-l atingsad

| YLLL explică:

Azi am cumparat crema.
Gogu m-a uimit:O
Nici nu a trebuit sa il prind.
el statea cuminte pe bara si eu il faceam cu crema.laughing fara sa se miste.
Nu am crezut ca va sta.
Multumesc. sper sa se vindece dupa tetraciclina.

| YLLL explică:

Mda.deagabacrying
Acum, Gogu nu mai e langa mine.sad

| sasha a răspuns:

Du-te la veterinar!

| cristyna13 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-l duci la vaterinar. s-ar putea ingreuna situatia crede-ma si eu am avut 2 perusi. nu fa greseli dul cat mai ai timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te duci la veterinar o sa-i faca operatie dar nu o sa coaste mult si dupa o sa fie ca nou.