| anonim_4396 a întrebat:

De ce pisicile cu blana în trei culori (gen alb, negru și cărămiziu) - "panseluțe" - se spune întotdeauna că ar fi femele?
Ați întâlnit sau există motani cu astfel de blană?
Și dacă doar pisicile femele sunt așa, care ar putea fi explicația?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa nu fie mutatie genetica, nu am vazut pisica de 3 nuante la par

| darrio2007 a răspuns:

Daca ar fi numai femele cum s-ar inmulti?

| mihai69 a răspuns:

Într-adevăr, e legat de genetică.
Doar femelele pot amesteca genele a trei culori de blană în ADN-ul lor:
----
„Calico cats are almost always female because the locus of the gene for the Orange/non-Orange coloring is on the X chromosome.[10] In the absence of other influences, such as color inhibition that causes white fur, the alleles present in those Orange loci determine whether the fur is Orange or not. Female cats, like all female placental mammals, normally have two X chromosomes. In contrast, male placental mammals, including chromosomally stable male cats, have one X and one Y chromosome.[2][8][11] Since the Y chromosome does not have any locus for the Orange gene, there is no chance that an XY male could have both Orange and non-Orange genes together, which is what it takes to create tortoiseshell or calico coloring."
----
https://en.wikipedia.org/wiki/Calico_cat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am mai auzit de aceasta teorie pana acum thinking

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca e doar la femele, mai sunt si masculi asa.

| Catrice a răspuns:

Da fix, am un motan așa și am avut mai multi la fel și vecina o pisică fix la fel care nu are nici o relație de rudenie cu motanul.

| Sofer a răspuns:

Pot fi și motani nu doar femele.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este adevarat. Nu exista masculi cu parul in trei culori.
De ce femeile sunt mai cochete decat barbatii?
Explicatia este simpla: pentru a atrage masculii. Depinde de genetica animala.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutElian1990):

De fapt...în lumea animalelor e exact invers. Masculii arată mai interesant - uite la exemplul cocoșului, al păunului sau al leului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, dar e mai predominant la pasari. Dar la pisici acesta este adevarul constatat de cercetatori. O spun ei, nu eu, eu doar am transmis.

| DarthNiger a răspuns:

Mama mea imi spunea ca pisicile care au mai multe culori pe ele sunt in general femele, iar motanii nu au mai mult de 2 culori majoritatea, probabil si ea stie asta de la bunica mea, o fi o chestie veche din batrani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am gândit la asta până acum, dar pisicile vărgate pe care mi le amintesc intr-adevar au fost femele!

| KR0NSTADT a răspuns:

Eu am motani tricolori. Doi.

| Februar30 a răspuns:

Am intalnit motani cu 3 culori pe la expozitii laughing se mandreau stapanii ca cica sunt o raritate.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu exista o astfel de regula. Eu am avut intotdeauna pisici si am avut motani colorati. Depinde de genele fiecarui individ, de rasa.

| xXVranceaXx a răspuns:

N-am mai auzit de această teorie până acum, este ceva nou pentru mine. Aici cred că ține de genetica la animale
Nici că ar fi grea genetica la oameni, dar asta e altceva

| Cristian84 a răspuns:

E ca si la fete sunt total diferite de baieti