| Leocerba a întrebat:

De ce unii oameni simt nevoia unor animale de companie, in vreme ce animalele, in general, nu simt necesitatea de a avea oameni prin preajma?

Răspuns Câştigător
| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Oameni au nevoie de un sprijin si de aceia au nevoie de animale. fundizta
?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

M-au trecut fiorii, in timp ce am urmarit aceasta animatie (desi nu e pentru prima data). Foarte adevarata...

De ce? Pentru ca animalele stiu sa iubeasca neconditionat (acest cuvant spune multe), si pentru ca unii oameni simt nevoia sa ofere dragoste la randul lor.
Iar cu acel "in general" ai incheiat discursul in locul meu - animalele salbatice trebuie sa ramana in mediul lor, nu trebuie sa-i fortam sa traiasca "intre patru pereti", doar pentru ca asa avem noi chef.

| ATHOS a răspuns:

Leo, judecata ta este gresita. Sunt animale care se simt foarte bine doar in preajma oamenilor (caini, pisici)
Si acum raspunsul la intrebare : animalele isi iubesc in mod neconditionat stapanul.
Bafta!

| Leocerba explică:

Animatie sugestiva de 2 min.in care avem animale de companie si animale din salbaticie.
Care or fi mai norocoase? putin cam trist dar, altfel, remarcabil.
http://vimeo.com/8104231

| VeVeriţaa a răspuns:

Să ştii ca şi eu m-am intrebat de ce ma hartuiesc oamenii. Ei chiar simt nevoia unui animal de companie, dar ce au cu veveritzele, asta nu am înţeles. Eu, dacă ma închizi într-o încăpere, rup perdele, zgârii pereţii, sparg lustre.
Am simţit odată nevoia să am şi eu un suflet lângă mine, dar bursucul a fugit. Cred ca bursucii nu simt necesitatea de a avea oameni în preajmă.
Eu sunt dependentă de nucile pe care le primesc de la oameni, deci, staţi pe aproape.

| Dootzy a răspuns:

In general,simt nevoia unor animale,oamenii care nu au sot/sotie,sau oamenii care se inteleg mai bine cu animalele decat cu cei din jur,sau,de exemplu,daca esti tanar necasatorit si deja te-ai asezat la casa ta, pana vei avea ocazia sa te insori/mariti, poti avea un animal de companie(cel mai potrivit caine).In ziua de azi vezi multi tineri plimbandu-se pe strada cu iubitul/iubita si cu animalul de companie (cainele).

| xxdd a răspuns:

Sunt multi oameni certati cu lumea, care stau singuri sau n-au prietenii apropiati. Oamenii simt nevoia sa iubeasca si sa fie iubiti. Deoarece n-au pe nimeni, isi gasesc speranta intr-un animal de companie pe care il trateaza cu atata dragoste, grija si afectiune ca pe copilul lor.