| Girly97 a întrebat:

De vreo trei saptamani o pisica a unui vecin de la locul de munca care locuieste pe strada de aproximativ 3 luni ne "invadeaza" aproape zilnic dar aceasta pisica are un comportament putin iesit din comun pentru o pisica: pare a fi din rasa Korat si baietel. Desi este hranit corespunzator de vecin, zilnic se plimba prin multe case din strada pentru a cere mancare (culmea, desi mananca mult este slabut)! La noi a inceput sa vina prima data acum 3 saptamani, foarte dragut, miauna, se freca de mine si am dat o fuga la Mega de langa serviciu sa ii cumpar doua pliculete cu Whiskas. Nu aveam idee daca are sub sau peste 1 an dar pliculetele pentru pisicile de peste 1 an nu i-au facut niciun rau, ba chiar ii plac foarte mult. Zilele urmatoare a inceput sa astepte la poarta la noi dimineata cand vin eu la serviciu insa culmea, nu intra in curte decat daca intram noi desi poate sa sara gardul cu siguranta. Odata era geamul deschis si a intrat la noi in birou dar dupa ce l-am dus afara pare ca a inteles ca nu are voie acolo si nu a mai intrat de atunci in curte, ci asteapta in fata portii noastre. Unele dimineti ma asteapta in fata portii sa ii dau un pliculet, in altele este prin apropriere dar cand ma aude ca il strig vine imediat. Il iau in brate si nu zgarie sau musca si sta linistit. Am vorbit cu vecinul respectiv si a spus ca desi il hraneste bine ii place sa cerseasca mancare de la altii pe strada. Ne-a spus ca daca vreodata ne va deranja motanul, putem sa il gonim si se va duce acasa fara sa ne streseze. Doamne fereste, eu si inca o colega ii dam zilnic cand il vedem cate ceva de mancare si este foarte politicos fata de alte pisici, daca vede ca nu ne place ceva renunta sa faca aia. De obicei pisicile sunt asa "manierate"?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ala este baiatel cum ai zis si voi fiind fetite, na, va place, cine stie ce mascul o fi in blana de motan laughing cine lo fi transformat in pisoi, ori o fi fost intr-o alta viata barbat, asa ca de aia se tine dupa tine, ori se poarta asa.
De obicei nu-s asa manierate, dar unele se pare ca is.Am intilnit si eu asa, tot motanel era, prietenos cu oricine, nu avea stapin, mergea din casa in casa pe o raza de cateva sute de metri, unde gasea mincare omu lua, nu zicea nu.

E f jucaus, nu am mai vazut asa pisoi, se tavalea pe jos ca cateii laughing Daca venea pe linga tine sa se frece, si daca ii spuneai hai vina aici in brate, se uita si se urca si statea culclat sa il mingaii laughing
Pisoi ca ala nu am mai vazut. Era si negru la culoare, am spus la mama sa il tina ea in casa, dar a zis ca nu-i curioasa, ca e puturos, ca nu alearga dupa soareci.

De parca altii ar fi alergat, ori sa il fi vazut ea ca nu alearga.Dar nu avea cum odata ce o magazie unde avea mama" tigai" o tinea inchisa, nu aveau cum intra pisici acolo, dar soarecii puteau intra.

In sf na vrut sa il tina ea, a ramas pe acolo al tuturor, si al nimanui in acelasi timp.
Nu mai stiu de o mai fi, asta a fost anul trecut, eu am fost iarna, se face acu deja 1 an, ca miai adus aminte o sa o intreb pe mama daca mai e pisoiu ala acolo in zona.

Foarte ascultator, jucaus, si cuminte.Sora mea are si ea 2, dar rai, speriati de bombe laughing dar ei ii plac, pe asta se pare nimeni nu l-a luat, pentru ca este venit de altundeva.

| gabicoo a răspuns:

Iar postezi ca să te bagi în seamă! Nu ai prieteni în viața reală?

| sammie a răspuns:

Nu.