| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un Husky Siberian sau Malamut Alaska, tin sa precizez ca stau la bloc, am 22 de ani si nu am mai fost posesor de caine. Am citit aproximativ tot despre ei, insa as vrea sa mai stiu daca poate sa fie protectiv cat decat cu mine ( adica la gestul unui strain de a ma lovi, ar putea avea un impuls agresiv asupra atacatorului? ) sau daca printr-un dresaj bun sa-I pot comanda/starnesc un impuls sau stare de agresivitate pentru cineva? Rog pentru un raspuns cat mai detaliat si sustinut.

2 răspunsuri:
| ONElena11 a răspuns:

Am 2 cunostinte care au Husky. Iti recomand Husky pentru ca sunt mai destepti decat Malamut. Spatiul nu ar fi o problema dar trebuie sa ii asiguri miscarea in fiecare zi. Cat despre comportament, totul tine de dresaj!

| MrEvil89 a răspuns:

Si pentru Husky si pentru Malamut important e spatiul.sunt recomandati pentru zonele rurale(ei fiind caini de tractiune din zonele arctice).eu am un Malamut dar am casa la tara si imi este mai usor. daca ii oferi miscare zilnic nu cred ca ar fi o problema.