| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 17 ani (stau la curte) si as vrea sa-mi cumpar un caine de rasa (husky siberian, malamut de alaska sau chow-chow) dar nu stiu ce mi s-ar potrivi. Voi ce-mi recomandati?(as vrea sa vorbiti din proprie experienta)

2 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Imi plac cainii.dar chiar nu ma pricep la toate rasele.Eu am un ciobanesc mare si dragutz.De ce nu iti iei si tu? Sunt jucausi-partea rea e ca la ce greutate are te da imediat joshee heeSau foarte nu stiu cam sa le zic.Husky sunt cei mai de apreciat dupa mine.Sunt inteligenti si...ati vazut si voi filme cu ei.cum se comporta.ei sunt cea mai bine alegere:X

| Bossulet a răspuns:

Si eu am vrut tot la fel... husky si malamutii de alaska sunt hiperactivi cand vor fi mari... chow chow e acceptabil dar are tendinta de curozitate excesiva! pana la urma mi-am luat un beagle insa si asta e prea activ dar e destul de inteligent si are o mutrisoara de nu il poti refuza cand te indeamna sa te joci sau altelelaughing eu ti-as zice sa iti iei pentru inceput un labrador/golden retriver incearca sa eviti rasele mastiff si terrier pentru inceput. sunt niste rase care au nevoie de stapani experimentati dar, depinde de cat timp poti sa le acorzi, am vazut un pitbull mai cuminte decat un akita happy sau un bandog care se purta incredibil. poti sa iti iei ce rasa doresti tu insa sa te asiguri ca te vei ocupa de el si nu il vei neglija si le vei acorda TIMP suficient!, altfel o sa isi faca aparitia virusul rabic (turbarea)