| Vulpita a întrebat:

Dragilor, am fost cu cateii prin padure si acum cand am venit a vazut ca unul din ei are cateva capuse. Faza e ca eu nu stiu ce sa fac, am inteles ca pot sa le scot, dar nu stiu cum. Trebuie sa ma duc neaparat la veterinar? Sunt greu de scos? Cum o fac?
Si stiti si ceva (garda, sprei) pentru ca pe viitor sa previn asa ceva?

3 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să mergi urgent la veterinar.

| Daaaanaaa a răspuns:

, dacă nu ai spirt, poți pune un tampon de vată cu altceva puternic mirositor: parfum, oțet, dizolvant pentru lac de unghii etc. Ții câteva minute, așa cum ai și făcut, apoi scoți încet căpușa folosind o pensetă. Să ai în casă Baneocin pudră. E ieftin și e bine să dai imediat pe orice zgârietură sau coș, e un puternic dezinfectant. Îi pui un pic și la pisică, pe locul unde a fost înfiptă căpușa.
Ca să stai fără teamă de purici și căpușe, cumpără de la farmacia veterinară sau de la cabinetul doctorului veterinar, un spray împotriva acestor paraziți externi. Se dă o dată pe săptămână și nu mai ai griji! Apropo verifica-i bine de obicei capusele sunt in zona capului a gitului a membrelor si pe burtica

| Daaaanaaa a răspuns (pentru Daaaanaaa):

La catelus scuze corectorul