| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cate luni ai dreptul la concediu?
]

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa 11 luni de la data angajarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dreptul la concediu de odihnă ai după o perioadă lucrată consecutiv de 11 luni de la data angajării.
Excepția este atunci cânt te muți prin transfer de la o unitate la alta de muncă fără întrerupere pe cartea de muncă.
Dreptul la conceduil medical îl ai după trei luni lucrați consecutiv la ultimul loc de muncă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu asa se pune problema. Codul Muncii da drepul fiecarei persoane la cel putin 20 zile de concediu de odihna, iar minorilor cu drept de munca la cel putin 24 intr-un an.In cazul in care nu muncesti an integral atunci ai dreptul la zile de concediu proportional cu perioada lucrata. Daca intrerupi munca la un angajator si se dovedeste ca ai avut mai multe zile de concediu decit trebuia (ex faci tot concediul pe un an, dar reziliezi contractul pe parcursul anului ), atunci la lichidare va trebui sa platesti zilele de concediu pe care le-ai facut in plus. Teoretic nu se pune interdictie la a-ti lua concediul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legiuitoarea? Inteleg ca daca angajez un om pe perioada determinata de mai putin de 11 luni si ulterior nu-i prelungesc contractul, persoanei respective nu ii acord concediu? Dar de ce?, ca nu m-am prins.
Cit despre dreptul la concediu medical... ce vrei sa spui? Ca daca nu a lucrat 3 luni nu ii permiti tu ca angajator sa intre in concediu medical? Il contesti pe medic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce angajatori va pacalesc pe voi ca nu puteti sa va luati concediu decit dupa nu stiu cite luni?
Si voi credeti.
Nici nu va imaginati cite libertati ii ofera dreptul muncii angajatului in detrimentul angajatorului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Perioada determinată este cuprinsă între șase luni și maxim doi ani, nu 11 luni.
Dacă te angajezi la 01.01.2009, concediul îl poți lua la 01.11.2009.
La fiecare lună se dau 2 zile de concediu și adunate la 11 luni atâtea zile ei de concediu. Se mai poate adăuga și vechimea în câmpul munci, dacă ai evident.
Patronii sunt foarte zgârciți în privința concediului de odihnă, trebuie să te rogi de ei luni întregi.
Citește Codul Muncii și completarea o găsești în contractul colectiv de muncă!
Eu sunt bugetară și am avut dreptul la concediu după 11 luni.
Nu este ca tine, CATALINN.
Nu trebuie să facem subiect de discuții pe forum.
Te rog să te abții.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt angajata de 3 ani, am avut anul trecut un accident si am stat 3 luni in concediu medical.adica pana la 1noiembrie.acum am nevoie de concediu de odihna.am dreptul la concediu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si du pa 3 luni cu carte de munca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai fost niciodata angajat dreptul la concediu de odihna il ai dupa 11 luni de la data angajarii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O mare parte sunt adevarate dar unui salariat cu jumatate de norma care ar fi drepturile acestuia?

| greu a răspuns:

Ai dreptul la concediu si din prima saptamana de angajere pe anul respectiv nu conteaza ca e contract pe perioada determinara sau nedeterminata

| Vasile_Nechita_1985 a răspuns:

Am un an si 11luni de munca cu contract pe perioada nedeterminata, am dreptul la concediu si pe cele 11 luni ca m-au dat afara de la munca?