| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cate luni de lucru efectiv am dreptul la concediu medical?

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Conform Ordonantei de urgenta nr. 158/2005, stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA.

| anonul a răspuns:

Ai dreptul la concediu medical dupa 12 luni de lucru. big grin