| GeorgeMihai a întrebat:

Dupa cate luni ai dreptul la concediu medical?

Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul la concediu medical il ai imediat dupa ce esti angajat in munca sau asigurat prin efectul legii.
Dreptul la indemnizatie il ai doar dupa un anumit stagiu de cotizare la sanatate, termenul general este de 6 luni in ultimele 12 luni.
Pentru anumite cazuri nu se cere stagiu de cotizare, de ex. in cazul concediului de risc maternal si alte cazuri, citez:
"ART. 9.Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului."

Bula
| Bula a răspuns:

Din prima zi dupa data inregistrarii contractului tau de munca la AJOFM.
Asta inseamna ca, zilele de concediu medical vor fi motivate.
Pentru a fi si platite zilele de CM, respectiv sa ai gratuitate la spitalizare si medicamente, trebuie sa ai deja diferite vechimi.

| JicaContra a răspuns:

0,0 zile DACA ai o problema medicala URGENTA
11 luni daca nu e urgenta

sunt in aceeasi situatie, am o problema medicala care NU e urgenta, asa ca m-am interesat

ideea e ca te-ai angajat ieri si azi te ia salvarea ca ai covid 19 sau ai facut infarct, atunci intrii automat in concediu medical, si nu ar fi tara civilizata daca nu ar fi asa!

| Andee10 a răspuns:

6 luni din câte țin minte